Срещата на върха на Г-7 минава под сянката на войната и риск от стагфлация
Лидерите ще обсъждат кризата с цените и забраната върху руските петрол и газ
Германският канцлер Олаф Шолц посреща лидерите от Групата на седемте богати демокрации в неделя на тридневна среща на върха в Баварските Алпи. Лидерите на Г-7 се събират на фона на войната в Украйна и нейните последици, които варират от недостиг на енергия до продоволствена криза, пише Reuters.
Срещата на върха се провежда на по-мрачен фон от миналата година, когато лидерите на Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ се срещнаха за първи път от началото на пандемията и си обещаха бързо възстановяване.
Покачващите се глобални цени на енергията и храните удрят икономическия растеж след нахлуването на Русия в Украйна. Организацията на обединените нации предупреди в петък за „безпрецедентна глобална криза на глада“. Изменението на климата, все по-настоятелният Китай и възходът на авторитаризма също ще бъдат на дневен ред.
Очаква се лидерите на Г-7 да покажат единен фронт в подкрепата на Украйна и засилването на натиска върху Кремъл - въпреки че ще искат да избегнат санкции, които биха могли да разпалят инфлацията и да изострят кризата с цената на живота.
Основното послание от Г-7 ще бъде единството и координацията на действията... Това е основното послание, че дори и през трудни времена... ние се придържаме към нашия съюз“, каза служител на ЕС.
Според източник на Reuters, групата на Г-7 е готова да забрани вноса на злато от Русия. Източници от германското правителство казват, че лидерите водят „наистина конструктивни“ разговори за възможно налагане на пределни цени на руския петрол. Очаква се лидерите на Г-7 също да обсъдят варианти за справяне с нарастващите цени на енергията и ограничението на вноса на руски петрол и газ.
Срещата на върха се провежда в курортния замък Schloss Elmau в подножието на най-високата планина в Германия, Цугшпице - същото място, когато лидерите се събраха през 2015 г. Тогава руската агресия срещу Украйна доминираше в дневния ред година след нахлуването на Москва в Крим.
Срещата на върха е също така шанс за Шолц да се възползва от това да бъде домакин, като демонстрира по-настоятелно лидерство в кризата в Украйна. Канцлерът обеща революция в германската външна и отбранителна политика след нахлуването на Русия през февруари, като обеща да подкрепи армията със 100 млрд. евро и да изпрати оръжия в Украйна. Но оттогава критиците го обвиниха в забавяне и изпращане на смесени послания, като предупреждава, че Русия може да възприема НАТО като военен агресор и подчертава риска от ядрена война.
Г-7 е основана през 1975 г. като форум на най-богатите нации за обсъждане на кризи като петролното ембарго на ОПЕК. Форумът се разшири до Г-8, след като Русия бе приета шест години след падането на Съветския съюз. Но Москва спря да бъде член на групата през 2014 г., след като анексира Крим от Украйна.
Глобални партньори
Тази година Шолц покани като партньорски страни Сенегал, която в момента председателства Африканския съюз, Аржентина, която в момента оглавява Общността на Латиноамериканските и Карибските държави, както и Индонезия и Индия, настоящите и следващите домакини на групата на големите индустриални държави от Г-20, както и Южна Африка.
Срещата на върха трябва да изпрати не само посланието, че НАТО и Г-7 са по-обединени от всякога, но и че демокрациите по света се изправят заедно срещу империализма на Путин, точно както го правят в борбата срещу глада и бедността“, каза Шолц пред парламента тази седмица.
Много страни от глобалния юг са загрижени за индиректните щети от западните санкции. Според източници, лидерите на Г-7 ще уверят партньорите си, че кризата с високите цени са резултат от действията на Русия, а не от санкциите на ЕС. Според Г-7 е грешка да се мисли, че войната в Украйна е местен въпрос.
Това е нещо много по-голямо. Поставя под въпрос световния ред след Втората световна война“, казва източник на медията.