Срив на фабричните поръчки в Германия през май
Огромното потъване е заплаха за Еврозоната и може да принуди ЕЦБ да предприеме мерки
Германските фабрични поръчки са се сринали през май, което е последният знак, че несигурността в световната търговия превръща уж временното забавяне на европейската икономика в по-сериозен спад. Данните показват невиждано от десетилетие потъване, което изненада всички икономисти.
Германското икономическо министерство съобщи за огромни спадове в поръчките за износ и при инвестиционните стоки, само няколко дни, след като проучването показа, че дейността на заводите в страната се е свила за шести пореден месец през юни. Продължаващият песимизъм предизвиква все по-голяма загриженост от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ), а все по-голям брой икономисти прогнозират, че централната банка ще пристъпи към парични стимули през следващия месец, пише Bloomberg.
Данните за фабричните поръчки могат да се определят като „нестабилни“, но няма съмнение, че числата са разочароващи. Месечният спад от 2.2% през май беше много по-голям от очакваните 0.2%. А годишното понижение от 8.6% пък е най-голямото за последното десетилетие, показват данните на агенцията.
На този фон американската инвестиционна банка JPMorgan прогнозира, че Германия вероятно ще отчете икономически спад през второто тримесечие. Ако това стане факт, вече можем да говорим за стагнация и дори за наближаваща рецесия в най-голямата европейска икономика.
Проблемите на Германия, някои от които са свързани с автомобилната индустрия, натежават върху Еврозоната. Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Оли Рен заяви вчера, че растежът се е забавил значително и вече не е възможно спадът да се счита за временен.
В петък Commerzbank промени прогнозата си за стимулите на ЕЦБ, като вече очаква да има намаление на основната лихва за депозитите с 20 базисни пункта този месец, което е по-голямо от очакваното.
„По-нататъшното влошаване на търсенето на износа на Германия означавам, че условията, които президентът на ЕЦБ Марио Драги иска да види, няма да се случат. Това е в съответствие с нашата прогноза за намаляване на лихвения процент през септември. Но ако слабостта се разпространи до услугите или пазарът на труда в Еврозоната започне да изпитва трудности, смятаме, че това може да доведе до по-драстични действия, включително рестартиране на програмата за количествени улеснения (QE)“, казва Джейми Мъри, главен икономист на Bloomberg за Европа.
Перспективите за икономиката и очакването на нов кръг от облекчения на паричната политика са довели до по-ниски доходности на облигациите. Лихвата по 10-годишните германска ценни книжа за първи път през миналата седмица падна под стойността на лихвата по депозитите в ЕЦБ, която е -0.4%. Испания и Франция също се радват на рекордно ниски разходи по заемите.