Строителство тип „миниград в града“ – посоката, в която се движи пазарът около София
Пример за един от най-новите и мащабни проекти е „Резиденшъл Парк Лозен“, който заема площ над 230 дка
Всеки, който може да си го позволи, предпочита да си купи къща“
Това твърди Полина Стойкова, изпълнителен директор на компанията за недвижими имоти Bulgarian Properties, в разговор с Economic.bg. Според нея още през 2008 г. се е засилил интересът към покупката на къщи, но бумът в тази посока e през 2021-ва – една година след началото на блокировките заради COVID-19. Тогава много хора решиха да инвестират в по-голямо жилище и да се преместят по-близо до природата.
Именно в периода 2019 – 2021 г. в България, и по-конкретно в София, стартираха много проекти за затворени комплекси от къщи тип кампус – при който жилищният комплекс е в непосредствена близост до града, но в същото време в него има всичко (магазини, ресторанти, в някои случаи дори училище и детска градина) и за хората, които работят от домовете си, не е необходимо да напускат територията на комплекса.
Строителство тип кампус
Пример за един от най-новите и мащабни проекти в тази сфера е „Резиденшъл Парк Лозен“ – жилищен комплекс от затворен тип, намиращ се в с. Лозен. Строителството на Фаза 1 от комплекса стартира през лятото на 2019 г., а инвеститор е германската компания „Линдер“. На първия етап инвеститорът вложи 80 млн. лева в изграждането на 136 еднофамилни, двуфамилни и редови къщи, обществена зона с училище, детска градина, офис сграда с магазини и спортна зала.
Проектът трябва да бъде напълно завършен през 2024 г., цялостната инвестиция е предвидена да бъде в размер на 300 млн. лв., а комплексът заема площ от над 230 дка.
Ние пресъздаваме концепцията „град в града“, „офис в парка“. Това съвпада с един добър момент, в който работната среда се променя. Тези офиси стават по-скоро социални хъбове“, коментира наскоро пред журналисти Георги Ранчев, управител на „Лозен Тех парк“.
Всъщност в непосредствена близост до жилищния комплекс стартира изграждането и на „Лозен Тех Парк“. В първата фаза на проекта са включени две сгради с офиси и търговски площи, сред които магазин, ресторант, кантина и кафенета, както и подземен паркинг и обширни зелени площи. Предстои да бъде изградена близка и удобна връзка до Околовръстния път, която да гарантира бърз достъп до града.
Освен това вече имаме споразумения с УНСС, УАСГ и Техническия университет. Предстоят инициативи, за да създадем среда за обучение, семинари“, уточнява Ранчев.
Какви са тенденциите?
Заражда ли се нова тенденция в строителството на такъв тип комплекси в България? Отговор на този въпрос потърсихме от представители на компанията за недвижими имоти „Имотека“ за София и Пловдив.
От техните наблюдения става ясно, че вероятно това е посоката, в която ще се развива строителството, но за момента инвеститорите са предпазливи. На територията на София потенциал за такива проекти, според експертите, има в района около Елин Пелин.
Строителството на големи комплекси от къщи в непосредствена близост до София по-скоро няма потенциал, но в посока Елин Пелин и на север от Околовръстния път има немалко големи парцели, които позволяват това. Не смятам, че в настоящата ситуация и в следващите месеци инвеститорите ще се решат на подобна крачка“, казва Георги Пейчев, част от „Имотека“, който наблюдава пазара в столицата.
Около Пловдив обаче категорично няма за момента интерес към кампусното строителство от страна на инвеститорите.
Центърът на града е близо до околните села. Т.е. купувачите на къщи в селата в околността имат както удобствата на големия град, така и спокойствието на живота сред природата“, казва Мариета Гаргова.
Движеща сила на пазара
В момента пазарът около София се движи основно от къщи на 20 – 30 км от южната или северната тангента. Клиентите са най-често млади семейства и търсят самостоятелни къщи с 3 – 4 спални и достатъчно големи дворове. Съществува и пазар на редови къщи, но към момента те са предпочитани единствено ако разполагат с достатъчно голяма собствена зелена площ и добра поддръжка. Техните цени варират между 350 000 и 600 000 евро. Все пак към момента самостоятелните къщи са по-търсени.
Това, което е важно за клиентите и в двата случая, е добрият достъп до столицата, така че да могат лесно да стигнат с автомобилите си до учебните заведения на децата и местоработата си. Предпочитани са районите на Герман, Бистрица, но и Гурмазово, Иваняне, Мрамор, Кокаляне“, казва Пейчев.
Интересът в Пловдив е насочен по-скоро към самостоятелни къщи. Все още се продават редови такива в затворени комплекси, но те по-трудно се реализират.
Клиентите предпочитат да имат единични къщи със собствени дворове. Обикновено се търсят минимум 3, но по-често 4 спални. Селата около Пловдив са обект на изключителен интерес“, споделя Мариета Гаргова.
Жилищният пазар
Пазарът е активен в момента с изгодни лихви, които стимулират търсенето. Добрите обекти се продават бързо и лесно, по-нискокачествените намират по-бавно реализация. В следващите месеци се очаква задържане на цените, както и активността в сделките
Така двамата експерти очертаха пазара на недвижими имоти в България към момента.
Въпреки твърденията на всички анализатори на имотния пазар в България, че секторът се развива повече от добре и хората не спират да купуват жилища, статистиката показва, че имотите стават все по-недостъпни за хората. В същото време строителството на нови кооперации не спира, броят на необитаемите имоти също е голям.