Съкровище за $5 млрд. – светът го иска, но не може да го има
Във Виетнам се намира толкова голям запас от алуминий, че с него може да се сложи край на глобалния недостиг. Той обаче е заключен
В индустриален парк, намиращ се на около час път с кола от виетнамския град Хо Ши Мин в посока Южнокитайско море, се издигат гигантски могили от суров метал, обвити в черен брезент. Простиращо се на километър дължина, така желаното съкровище от алуминий може да струва около 5 милиарда долара по текущи цени, пише Bloomberg.
Запознати твърдят, че запасите във Виетнам са най-големите, които са виждали. Според тях те може да сложат край на глобалния недостиг на метала, който е все по-търсен и все по-дефицитен. Проблемът е, че има сериозни пречки за използването им.
Темата е изключително любопитна, тъй като отразява ситуацията в една много нагорещена индустрия. Алуминият се търси от производителите на какво ли не – от автомобилни части до кутии за бира. Те се борят за повече от него, докато излизат от пандемията, а междувременно Китай спира доставките.
Преди имаше милиони тонове алуминий в пристанищата от Детройт и Ню Орлиънс в САЩ до Ротердам в Европа и Малайзийското Порт Кланг. Наблюдателите на пазара обаче казват, че запасът във Виетнам забележителен. „За да го представим в перспектива, ще кажем, че той е еквивалентен на цялото годишно потребление на Индия, втората по население страна в света“, отбелязва Дънкан Хобс, базиран в Лондон анализатор в търговеца на суровини Concord Resources, който се занимава с пазарите на метали от 25 години.
„Виждаме най-дълбокия дефицит на световния пазар от поне 20 години и този запас не само ще запълни дефицита, но ще ви остави и с нещо повече“, каза той.
„Съкровището“ бе иззето като част от водено от САЩ антидъмпингово разследване през 2019 г., фокусирано върху китайски милиардер. Виетнамските власти твърдят, че металът идва от Китай посредством Global Vietnam Aluminium Ltd., известен като GVA. Разследването все още не е приключило.
Според информацията 1.8 милиона тона алуминий остават на склад под охрана, като само малка част от тях са освободени за производствената линия на GVA. Компанията не можа да бъде открита за коментар.
Междувременно цените на алуминия растат и са с 50% нагоре, откакто въпросното количество е задържано. Ако запасът започне да се използва, ефектът може да бъде сеизмичен. Анализите показват, че ще може да се изтрие глобалният дефицит, който се появи на пазара на алуминий тази година, а евентуалните му разпродажби може да доведат до срив на цените.
С времето обаче се създават други проблеми. CRU, един от ключовите консултанти, на които индустрията разчита, за да следи запасите на най-големия пазар на неблагородни метали в света, вече премахна виетнамското съкровище от своите оценки. Базираната в Лондон фирма смята, че част от метала е на повече от 10 години и вероятно така или иначе ще трябва да бъде продадена като скрап.
„Обикновено запасите се предлагат на правилната цена, но един от проблемите с този материал е, че не е напълно ясно при какви обстоятелства ще стане достъпен“, коментира Рос Страчан, старши анализатор в CRU в Лондон. Според него е малко вероятно виетнамските запаси да донесат утеха за потребителите.
Купчините метали напомнят за бурната история на пазара на алуминий. Интересът към недостижимото съкровище отразява преломния момент за този метал, тъй като ерата на свръхпредлагане отстъпва място на недостига поради китайските ограничения върху производството, провокирани от целта за намаляване на емисиите.
Търговците на алуминий прекараха голяма част от последното десетилетие в безпокойство, че колосалното пренасищане, натрупано в глобалната финансова криза, може да се върне обратно на пазара и да потисне и без това слабите цени.
Автомобилните компании в Детройт, например, намалиха драстично покупките, докато производителите продължиха да изпомпват метала с надеждата да отстранят конкурентите. Повече от половината играчи в световен мащаб губеха пари, но за мнозина огромните разходи, свързани с изключването на техните пещите, биха били дори по-големи. И така – месец след месец – излишъкът от нежелан метал нараства.
След това планът им беше да правят пари, като изкупуват излишъка и го заключват за по-слабите години. Тъй като глобалната икономика започна да се възстановява в началото на 2010-те, производители, включително Coca-Cola и MolsonCoors, се озоваха в ситуация на недостиг на алуминий, докато планините от метал се намираха в големите пристанища по света.
В крайна сметка металът бе върнат обратно на пазара, търсенето се възстанови и дори миналата година индустрията изглеждаше снабдена. В ранните етапи на пандемията изглеждаше, че пазарът отново ще бъде залят.
Сега, когато търсенето нараства и Китай ограничава предлагането, цените растат, а производителите имат най-голяма нужда от метала. Недостигът обаче е налице. Сателитни изображения показват, че огромен склад в Ню Орлиънс, собственост на Castleton Commodities, е бил изпразнен. Той е отговорил на нуждите в момент, когато президентът Доналд Тръмп наложи мита върху вноса от Китай и не само.
Значителен запас в порт Кланг в Малайзия също изчезна през 2019 г., приблизително по същото време, когато митническите данни показаха скок в пратките от страната за Виетнам.
Въпреки относително скромното място на Малайзия като потребител на алуминий, порт Кланг се превърна в най-голямата складова точка в мрежата на Лондонската метална борса. Тези резерви обаче също намаляват бързо.
Депата на LME в Детройт и нидерландското пристанище Влисинген вече са почти празни, след като държаха над 3.5 милиона тона в пика на складирането. Подобна е историята и в Ротердам, който преди е държал милиони тонове метал в депа и частни складове на LME.
Но ситуацията може би е най-тежка в Китай, където общите запаси в цялата страна сега възлизат на около 1.2 милиона тона. Това количество се равнява на търсенето за около едва две седмици, по оценки на изследователската група AZ China.
Най-яркият признак за нарастващия недостиг може да се намери в търговските данни на страната, които показват как водещият производител в света сега се превръща в нетен вносител на алуминий, тъй като съкращенията на местното производство се ускоряват. След като години наред наводняваше световния пазар с метал, сега самата Китай е причина за бързо намаляване на световните алуминиеви резерви.
„Ако виетнамските запаси могат да се върнат (в Китай), те лесно ще бъдат усвоени“, каза Влазли. Този запас обаче остава удивително недостижим.