Създаването на туристически гаранционен фонд е все по-близо
Министърът на туризма Евтим Милошев обяви, че до месец текстовете ще бъдат качени за обществено обсъждане
В рамките на месец ще бъде качен за обществено обсъждане законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма, касаещ създаването на Гаранционен фонд. Това обяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на заседание на Комисията по туризъм към парламента.
След което задачата на министъра на туризма е да го докладва на Министерския съвет, за да се входира в Народното събрание. Смятам, че това ще се случи буквално в рамките на два месеца“, каза още Евтим Милошев, уточнявайки, че това е законопроект, одобрен и припознат от целия туристически бранш.
От повече от 10 години в България се говори за създаване на Туристически гаранционен фонд. Въпросът за съществуването му се изостри при няколкото фалита на туроператори в миналото, но единственият реален ефект беше, че се повиши цената на полицата „Отговорност на туроператора“. Впоследствие, по време на пандемията, когато заради въведените от държавите ограничения редица пътувания бяха забранени, повечето туроператори поставиха същия въпрос.
Реални действа по създаването на Фонда бяха предприети от служебния министър на туризма Илин Димитров, в последствие работата продължи и от редовния министър Зарица Динкова. А сега става ясно от думите на Милошев, че работата почти е завършена и предстоят финални щрихи.
За момента се знае, че законопроектът е изготвен на база на три стълба – превантивен контрол върху дейността на туроператорите, задължителна туристическа застраховка и самият гаранционен фонд.
Все още обаче въпросът колко ще струва създаването на този Гаранционен фонд е без отговор, по думите на Даниела Стоева – член на Управителния съвет на Асоциацията на туроператорите и туристическите агенции в България (АБТТА), която също взе участие в комисията.
Проблемите на българския туризъм
Увеличаване на ДДС ставката от 9 на 20% за туроператорите, наредбата за екскурзоводите и липсата на кадри са водещите проблеми в сектора – стана ясно по време на заседанието на Комисията по туризъм, която се проведе в четвъртък.
Припомняме, че временната мярка за намалена данъчна ставка на 9% за туроператорите, която беше въведена, за да се подпомогне секторът вследствие на COVID пандемията, приключи на 30 юни. Това, според представители на сектора, е довело до счетоводен хаос и масови затруднения за туроператорите.
От АБТТА призовават да се удължи мярката до края на годината. Това обаче изцяло зависи от Народното събрание и България е в нарушение на европейското законодателство, ако я продължи едностранно, тъй като тя е мислена като временна и е възможна само в извънредни ситуации.
Наредбата за регулиране на работата на екскурзоводите, за която Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) установи нарушения, оказва се, също е голям проблем за сектора. В частност текстовете, които регулират кой може да управлява тази професия и поправката, според която всяко лице, включително и чужденци, могат да бъдат екскурзоводи в България.
В тази връзка на дневен ред отново излезе идеята за създаване на туристическа полиция. Като по време на заседанието стана ясно, че има създадена работна група към министерството, в която се обсъжда създаването на такъв орган. Предстои да бъде увеличен обхватът на хората, участващи в нея, като ще бъдат поканени и хора от бизнеса, и членове на туристическата комисия.