КЕВР слага 50 хил. лв. такса за всеки инсталиран MW батерии
Гаранцията трябва да отсее спекулациите в европейската процедура за капацитет за съхранение на стойност 1.2 млрд. лв.
Такса от 50 хил. лв. за 1 MW инсталиран батериен капацитет обсъжда Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Мярката, която ще обхване новите проекти за батерии към ВЕИ, бе обявена от председателя на регулатора Иван Иванов по време на изслушването му в Комисията по енергетика към парламента в сряда.
Нейната цел е да отсее спекулативните инвестиции, които биха се появили по линия на европейската процедура на стойност 1.2 млрд. лв. за инсталиране на батерии, която ще бъде отворена до края на седмицата.
КЕВР обсъжда и ще въведе такса за присъединяване за системи за съхранение, по подразбиране батерии“, каза Иванов, като уточни, че сумата все още не е окончателна, предстои и обществено обсъждане.
Целта на гаранцията е да не се допусне злоупотреба с отпусканите европейски средства по програмата, с която трябва да се увеличи капацитета за съхранение на електрическа енергия.
Иванов обясни, че размерът на гаранцията за проекти за съхранение на енергия ще е колкото при реализацията на обект за производство на възобновяема електрическа енергия.
Стараем се да равнопоставим енергийните обекти, защото тогава ще има най-малък натиск в една или друга посока“, каза още той.
След финализиране на проекта електроенергийният системен оператор (ЕСО) би трябвало да възстанови сумата на инвеститора.
Министерството на енергетиката от своя страна заяви, че подкрепя предложението, като според ресорния министър Владимир Малинов то трябва да се приеме в кратък срок, съобразявайки се с периода за подаване на предложенията по процедурата за батерии.
И тъй като в момента никъде не е регламентирано къде ще отиват средствата от събираните гаранции за присъединяване за нереализираните проекти, според Малинов те най-вероятно няма да останат в Министерство на енергетиката, а ще отидат в Централния бюджет.
Затова се предвижда парите от тези такси да отиват във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) и така да остават в сектора.
Припомняме, че такава гаранция от 50 хил. лв. за 1 MW присъединена ВЕИ мощност, беше приета в края на миналата година с промените в Закона за възобновяемите източници. Тя имаше за цел да ограничи спекулативния инвеститорски интерес, тъй като в момента енергийните дружества са задължени да осигуряват капацитет в мрежата, но понякога инвеститорският интерес може да не е реален, което пък стопира реализацията на други, истински проекти.