Търговски вериги и депутати в спор за цените и регулациите
Economic.bg потърси мнението на двете страни по приетите поправки в Закона за защита на конкуренцията
Управляващите партии подкрепиха закон на БСП, набрал популярност като „закон за търговските вериги“, който предвижда допълнителни регулации в отношенията между търговските вериги и родните производители.
Промените в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) се приеха на първо четене от Народното събрание без нито едно изказване. Според вносителите, те са насочени към ограничаване на монопола на търговските вериги, който създава неравнопоставеност и вреди на конкуренцията.
Законопроектът цели да подкрепи производителите на български стоки, обяви пред депутатите Корнелия Нинова, която представи поправките. С подобни промени ще се гарантира спазването на конкуренцията и изравняването на условията между българските производители и търговските вериги в работата им на пазара.
Същият законопроект беше плануван в 41-вото и внесен в 42-то Народно събрание, но президентът наложи вето върху него, а впоследствие приемането му беше провалено.
„Цените на храните задължително ще се понижат, тъй като предвидените мерки засилват конкуренцията“, заяви пред Economic.bg Румен Гечев, депутат от БСП и един от работилите върху промените в ЗЗК.
Гечев гарантира, че предвидените регулации са в полза на конкуренцията и даде за пример подобни европейски практики. Според него промените атакуват монополите и гарантират свободния пазарен достъп за всички фирми. „Това, което правим, изцяло отговаря на директивите и политиките на ЕС за защита на конкуренцията и е съобразено с т.нар. „Зелена книга на ЕС“.
Депутатът направи аналогия с подобни практики в други държави. „ЕС е решил, че въпросните регулации засилват конкуренцията във всяка държава. Подобни регулации са залегнали и в САЩ, Канада и повечето развити страни.“
Той изтъкна, че „4 от първите 6 търговски вериги никога не са публикували годишните си отчети. Предпочитат да платят мизерните 3000 лв. глоба, но не и да си публикуват отчетите.“
„Някои от въпросните вериги не са платили 1 стотинка данък-печалба. Те декларират, че през последните 7-8 г. все са на загуба. Вие чували ли сте за такава фирма?“, попита реторично Гечев.
Депутатът набеляза бъдещите цели на БСП в тази област. „Следващото, което предвиждаме, е да направим оповестяването на отчетите абсолютно задължително. Който не го спази, го грози огромна глоба или отнемане на лиценз за търговия.“
Той отбеляза, че „веригите са добре дошли, стига да не вредят на българските производители и потребители и да не нарушават законите за конкуренцията.“
Подобно мнение изрази и Корнелия Нинова, която от години е ангажирана с темата и е сред главните инициатори на законовите промени. Според нея промените в закона няма да повишат цените на храните, а дори ще ги намалят. Премахването на допълнителните такси ще понижи стойността на крайния продукт.
На въпрос на Economic.bg как предвидените мерки биха повлияли на конкуренцията, Нинова отговори, че с тях се създава конкурентна среда, която в момента е нарушена от една от страните.
Според нея не е конкурентно да се ограничава доставчика на определена стока да доставя същата стока на други места на по-ниски цени. „Трябва да се остави свобода на производителя, а пазарът да определя цените.“
Нинова се възпротиви на порочните търговски практики. „Недопустимо е веригите да не плащат по 6 месеца на българските производители. По този начин те фалират предприятия.“
Тя заяви, че една от най-важните цели на промените в закона е прозрачността. „Търговските вериги трябва да оповестяват публично финансовите си отчети, в съответствие с изискванията на българското законодателство. Това правят всички български компании.“
Корнелия Нинова изрази задоволство от постигнатото и изрази надежда, че законът ще бъде приет с по-голямо мнозинство на второ четене. Получихме подкрепа от почти всички политически партии, защото се действа в защита на националния интерес. Те се ангажираха да направят предложения между двете четения.“
Търговските вериги обаче не споделят мнението на депутатите. „Приетите промени в конкурентното законодателство ще доведат до повишаване на цените на храните и ще навредят силно на малките и средните български производители. От Сдружението по модерна търговия, смятаме че гласуваните текстове са лобистки и целят да повишат печалбите на определени неконкурентноспособни български производители“, заяви изпълнителният директор на Сдружението по модерна търговия Йордан Матеев.
Той допълни, че в момента ефектът на подобна законодателна промяна върху икономиката на България е непредвидим, защото липсва оценка на въздействието, въпреки обещанията на вносителите такава да бъде изготвена.
„Тези свръхрегулации на практика забраняват успешно работещи в Западна Европа бизнес модели в модерната търговия и са в нарушение на европейското законодателство и по-специално свободата на установяване. С приемането на подобен закон се измества фокуса от реалните проблеми на българския производител, като се предизвиква излишно напрежение по веригата на доставки и се намалява конкурентноспособността , като например сивия сектор, към несъществуващи или незначителни проблеми, които могат да се решат безболезнено със саморегулации“, завърши изпълнителният директор на сдружението.