10-те най-големи самолета в света
Вижте най-големите транспортни средства във въздуха
Самолетите са едни от най-възхитителните изобретения на човека. Те са резултат на десетки години проучвания, работа и отдаденост. Много от любителите на авиацията ги определят като "летящи скъпоценни камъни". Малко или много, самолетите пораждат възхищение във всеки един от нас. Първият полет е вълнуващ почти толкова, колкото и първата целувка. Следващите 10 модела, които ще ви представим са най-големите в света.
Airbus A300-600F е пътнически самолет, който е разработен и произведен от Airbus. Формално обявено e през 1969 г., a първият полет е извършен през октомври 1972 г. Той може да побере 266 пътници. Разстоянието, което изминава с едно зареждане е 4,070 морски мили (7540 км).
Tupolev ANT-20 е съветски осем двигателен самолет от 1930г. Неговият размах на крилете е подобен на този на модела Boeing 747.
The Boeing 747 Dreamlifter е товарен самолет с широко тяло. Той се използва за транспортирането на компоненти на въздухоплавателни средства до монтажните заводи на Boing от източници от целия свят.
Boeing 747-8 е реактивен пътнически самолет с широко тяло, разработен от Boeing Commercial Airplanes. Официално обявен е през 2005 г., 747-8 е трето поколение на 747, с удължен фюзелаж, преработени крила и подобрена ефективност. Той е най-голямата версия на модела 747 и е най-големият търговски самолет построен в Съединените щати и най-дългият пътнически самолет в света.
Boeing 747 е търговски и товарен джет самолет, често споменаван с първоначалните си псевдоними - Jumbo Jet и Кралят на облаците. Неговата отличителна "гърбица" го поставя сред най-разпознаваем самолети в света .Първия му полет е осъществен през 1970 г.
Antonov An-22 е тежък военен транспортен самолет проектиран в Съветския съюз. An-22 се появява за първи път публично извън Съветския съюз през 1965 г. на Paris Air Show. От тогава, моделът е широко използван в големи военни и хуманитарни въздушни мисии.
Antonov An-124 е един от най-тежкотоварните серийно произвеждани самолети в света. В протежение на времето на запад е бил известен като An-40 и An-400. От създаването му през 1982 г. са произведени 56 самолета, от които в експлоатация са 49. Такива самолети в момента се използват в Русия, Украйна, ОАЕ, Либия и НАТО. Транспортният самолет An-124 е създаден от съветско-украинското конструкторско бюро „Антонов“. Предназначен е за превоз на войски, бойна техника и свръхтежки товари. Той може да превози 448 души или 268 десантчици.
Boeing 747-8 разполага с 467 места - с 51 повече от своя предшественик, но по-малко от 525-те седалки на най-големия пътнически самолет в света Airbus А380, който ще е негов основен конкурент. 747-8 изразходва два пъти по-малко гориво и предлага повече комфорт на пътниците. Освен това самолетът има нови крила, нова опашка и нова пилотска кабина, а двигателите му са последен писък на технологиите.
Airbus A380 е двупалубен, четиримоторен широкофюзелажен самолет. Произведен е от европейския авиационен консорциум Airbus. А380 е един от най-големият пътнически самолет в света и много летища бяха обновени с цел да поемат големите му размери. Той прави първия си изпитателен полет на 27 април 2005 от Тулуза, Франция, а първия си граждански полет на 25 октомври 2007 от Сингапур до Сидни.
Antonov An-225 Mriya е транспортен самолет, клас 1, произведен в Украинската ССР в края на 80-те години на XX век от Авиационния научно-технически комплекс „Антонов“ и понастоящем e най-големият самолет в света. Максималната товароспособност на Mriya е 275 т., с което той е най-тежкотоварният летателен апарат, строен някога. Шестте турбореактивни двигателя създават обща тяга от 1 377 kN, което го прави най-мощния самолет на Земята.