„Техническа грешка“ добави 6000 работни места през март
Данните от Агенцията по заетостта са били двойно завишени, поради което последва голяма корекция
В първата седмица на месец март Националния статистически институт (НСИ) представи изключително високи данни за новопостъпилите на работа служители. В регулярната си седмична справка статистическият институт, който получава тези предварителни данни от Агенцията по заетостта (АЗ), обяви, че през първата седмица на март работа са започнали 13 386 души, или двойно повече от средното за предходните седмици ниво.
Някои анализатори веднага отдадоха това ударно наемане на служители на отварянето на заведенията, което се случи именно на 1 март. Три седмици по-късно обаче НСИ рязко ревизира надолу данните за седмицата от 1 до 7 март до 6211 души, което е с едва няколкостотин повече спрямо предходните седмици, когато никой не знаеше дали ресторантите и някои други бизнеси ще отворят.
Пред Economic.bg от НСИ обясниха това административно орязване на заетостта с близо 7200 души с грешка, допусната от Агенцията по заетостта, като от пресцентъра уточниха, че са се усъмнили относно достоверността на подадените данни, но въпреки това са ги публикували, без да се консултират с агенцията.
В крайна сметка и двете институции - НСИ и АЗ - обясниха, че става въпрос за "техническа грешка".
„Техническа грешка е предизвикала това двойно завишаване и реалната стойност на започналите работа в първата седмица на март е 6637 души (вместо 13 386), а новорегистрираните в бюрата по труда са били 6208“, обясниха от там.
Преди НСИ да публикува последните седмични данни в понеделник, които по принцип пуска регулярно всеки вторник, пропусна една седмица. Сега става ясно, че за двете седмици общо (от 8 до 21 март) от пазара на труда са излезли 11 158 души, а са постъпили на работа 11 999. Тоест за тези 10 работни дни нетната безработица е намаляла нетно с 841 човека.
А по-общата картина показва, че от 28 декември 2020 г. до 21 март 2021 г. извън пазара на труда са останали 26 237 души, а от началото на пандемията до сега - 164 354.
След като ресторантите, баровете и кафенетата отново затвориха врати от началото на тази седмица, се очаква регистрираните в бюрата по труда да започнат да се увеличават и това да се види още с данните следващата седмица. Бизнесът се обяви против въвеждането на новият национален локдаун, който за момента е предвиден да действа до края на март, но почти сигурно ще бъде удължен. Много заведения, ресторанти и хотели вече обявиха, че няма да отворят дори наистина да могат на 1 април - те просто не са сигурни кога отново ще бъдат затворени, а всяко отваряне и затваряне за тях са разходи и проблеми с персонала.
Правителството успокои заведенията, че финансовата подкрепа към тях няма да спре и те ще имат възможност да се възползват от мярката за запазване на заетостта „60/40“, която е удължена до 31 май, както и от схемата „Запази ме“, която ще работи до 30 юни, както до сега. Подкрепата с оборотен капитал от НАП обаче се бави. Днес приходната агенция обяви, че тепърва ще се подават заявленията за подкрепа с оборотен капитал за февруари, ще има проверки и не е ясно кога точно заведенията и другите бизнеси, затворени със заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов, ще си получат парите, с които да оцелеят.
Социалният министър Деница Сачева обяви миналата седмица, че държавата няма да създава допълнителни мерки, чрез които да се финансират бизнесите, защото сегашните работят и не е необходимо въвеждането на нови такива.
Освен това в понеделник тя актуализира зaпoвeдтa зa тoвa, ĸoи ĸoмпaнии мoгaт дa ĸaндидaтcтвaт зa ĸoмпeнcaция по схемата „Зaпaзи мe“, като поясни, че с промените се разширява обхвата на мярката.