Термопомпите са двойно по-ефективни от отоплението с изкопаеми горива
Проучване на Оксфордския университет показа висока производителност дори при ниски температури
Термопомпите могат да бъдат многократно по-ефективни от отоплението на нафта, газ или електричество, според проучване, проведено от Оксфордския университет и независимата, глобална неправителствена организация Regulatory Assistance Project.
Авторите на изследването, публикувано в списанието Joule, отбелязват, че термопомпите са се превърнали в ключова технология в прехода към чисто и надеждно енергоснабдяване и са ключови за бъдещето на отоплението.
Анализът показа висока производителност дори при ниски температури. Авторите отбелязват, че термопомпите работят два до три пъти по-ефективно от отоплението чрез горене или технологията за нагряване с електрическо съпротивление.
Термопомпите използват енергията от природата и използват температурните разлики. Източниците на енергия за отопление включват земята, подземните води или външния въздух.
Основният показател за ефективност на термопомпата е коефициентът на преобразуване (COP) – съотношението на вложената енергия към топлинната мощност. Колкото по-висок е COP, толкова по-ефективна е термопомпата.
Среден COP от 3 до 4 е обичаен за домакински приложения. Това означава, че от всяка единица използвана електроенергия се създават 3 до 4 единици топлина. Термопомпите, използващи подземни води, имат най-висок COP, следвани от тези, използващи земен източник и въздушен източник.
Термопомпите са достатъчни за отопление в умерен климат.
Авторите са анализирали данни от седем полеви проучвания на термопомпи с въздушен източник в умерен климат, където средната януарска температура е над -10 градуса по Целзий.
Между 5 и -10 градуса по Целзий, COP е 2.74, което означава, че термопомпите имат значително по-висока ефективност от изкопаемите горива и електрическите отоплителни системи, според авторите.
Проучването заключава, че дори въздушните термопомпи, които са най-лесни за инсталиране, са подходящи за температури под нулата.
Изследването демонстрира ефективността на термопомпите и в изключително студен климат, показвайки, че те са два пъти по-ефективни от електрическите отоплителни системи.
Ефективността наистина намалява при изключително студени условия. Въпреки това авторите отбелязват, че термопомпите могат да бъдат резервен вариант за отопление. Резултатите показват, че COP между 1.5 и 2 може да се постигне дори при изключително ниски температури, като -30 градуса по Целзий.
Термопомпите използват стабилни и постоянни температури на земята през цялата година, осигурявайки високо ниво на ефективност при студени условия, обясниха авторите.
В Европа по-студените страни ги използват от десетилетия . През 2021 г. Норвегия е имала малко над 60 термопомпи на 100 домакинства, следвана от Швеция и Финландия (с около 45 всяка) и Естония (35).
Авторите посочват още, че около 80% от европейските домакинства са в страни, където средните януарски температури не падат под нулата. Те също така подчертават, че по-широкото приемане на въздушни термопомпи е реалистична опция за декарбонизация.