Термопомпите са най-слабо популярни в България
Българите все още предпочитат да се отопляват и охлаждат с климатици
Термопомпите са все още недостатъчно популярен метод за отопление и охлаждане в България, показва проучване на GfK по поръчка на японската компания за климатизация Daikin. Според данните най-популярната система в страната е климатикът, а 51% от участвалите в анкетата отново биха го избрали за отопление. Едва 17% предпочитат термопомпите, което прави българите най-малко склонни в региона на Централна и Източна Европа да преминат към тази технология.
Основната причина за избора на хората е очакването за икономия на енергия и от двете решения.
Като цяло пазарът на термопомпи, който нарастваше със стабилни темпове от 2010 г. до 2020 г., се ускори в Европа на фона на Зелената сделка и под влиянието на плана REPowerEU. Възходящата тенденция ще продължи и през следващите години, показват изводите от изследването.
Според Daikin до 2030 г. в Европа ще бъдат инсталирани 14 милиона термопомпи, от които приблизително 10 милиона ще бъдат от типа въздух-вода. Така 7 от 10 европейски жилища ще бъдат оборудвани с термопомпа, в сравнение с 2 от 10 в момента, като повечето от тях са тип въздух-вода.
Защо термопомпа
В държавите от ЦИЕ причините за избор на термопомпа са различни – от екология през цена до икономия. Любопитно е, че северните държави освен очакваната икономия разглеждат като положителен елемент и екологичността на решението.
В Австрия 45% от анкетираните са посочили термопомпите като предпочитана от тях отоплителна система, защото са екологични, енергоспестяващи и евтини. Сред 40% от респондентите в Полша, които предпочитат термопомпена система, мнозинството посочва екологичността като силен аргумент за своя избор.
Икономичността и енергоспестяването са основните причини, поради които 35% от респондентите в Чехия биха предпочели термопомпа.
По подобен начин 29% от респондентите в Словакия споделят това мнение, тъй като биха избрали предимно термопомпа, очаквайки спестяване на енергия и нисък отпечатък върху околната среда.
В Словения цената е убедителен аргумент сред 59% от респондентите, които предпочитат термопомпа като надеждна отоплителна система.
В Хърватия 33% биха избрали термопомпа поради разумна цена и очакванията, че е особено екологична.
За разлика от тях, 50% от анкетираните в Румъния биха избрали газов котел поради комфорта, добрата цена и лесния достъп до мрежата. Основната причина обаче да изберат термопомпа е нейната очаквана ефективност.
Най-силното намерение за преминаване от газови котли към термопомпи е очевидно за Австрия в сравнение с Чехия и Словакия. Докато в Румъния газовите котли остават предпочитаното решение за отоплителна система. В Полша термопомпите се оказват силен бъдещ заместител на централното отопление. От Daikin посочват, че в Хърватия, България, Словения и Унгария термопомпите са във възход, но технологията е най-малко популярна в България.
Онлайн базираното проучване на GfK "Наблюдения над глобалния бранд Daikin в областта на термопомпите" е проведено през май 2023 г. в страните от Централна и Източна Европа (Австрия, Чехия, Словакия, Румъния, Полша, България, Хърватия, Словения и Унгария). Предназначено е за собственици и проектанти на къщи или апартаменти за частни жилищни цели, които вземат решение относно закупуването на техническо оборудване, свързано с имота. Мнозинството от анкетираните живеят в семейство от двама до четирима души и имат образователен статус и доходи над средното ниво.