„Тихото наемане“ – невидимата революция на пазара на труда
За да стимулират постигането на бизнес целите си, компаниите трябва първо да отключат потенциала на най-ценния си актив – своите хора
В днешната динамична бизнес среда поддържането на постоянен брой служители и едновременно с това инвестирането в професионалното развитие на съществуващия персонал се превърна в проблем за много организации. В опит да изпълнят тези две цели и да преодолеят недостига на таланти много компании започнаха да практикуват т.нар. „тихо наемане“.
„Тихото наемане“ на служители набира популярност като стратегическа алтернатива на традиционните методи за набиране на персонал. Вместо постоянно да разширяват работната сила чрез привличане на външни хора, организациите все повече се фокусират върху повишаването на квалификацията и преквалификацията на наличните таланти. По този начин те не само поддържат стабилен брой служители, но и насърчават културата на непрекъснато учене и растеж сред екипите си.
Още през миналата година Gartner очерта „тихото наемане“ като една от основните тенденции за 2023 г., подчертавайки нарастващото му значение. За разлика от други актуални трендове, то изглежда ще остане тук и има отличен потенциал да наруши традиционните стратегии за набиране на персонал, пише Euronews.
Потенциал точно под носа на шефовете
Недостигът на умения е широко разпространен, като изкуственият интелект играе решаваща роля за неговото разрастване. Работата с AI вече не е просто желано умение, а незаменима част в обучението и кариерното развитие – за способността за използване на технологията следят повечето, ако не и всички екипи по наемане на персонал.
Изминалата година бе белязана от чувствителни съкращения, а компании като Google, TikTok и Grammarly не скриха, че освобождаването на хора ще бъде последвано от привличането на такива с AI умения.
Тези глобални вълни от съкращения накараха компаниите да се борят с по-голямо предизвикателство: да балансират броя на работната сила, като същевременно инвестират в развитието на екипите.
Повишаването на квалификацията, разглеждано като стратегическа инвестиция, предлага на компаниите начин не само да преодолеят бурята от съкращения, но и да излязат по-силни и по-конкурентоспособни в дългосрочен план.
Ето къде е мястото на повишаването на квалификацията. Вместо да гледат на съкращенията като на единственото решение за оптимизиране на служителите, управленските екипи признават огромния потенциал, който се крие в съществуващия набор от таланти.
Повишаването на квалификацията, разглеждано като стратегическа инвестиция, предлага на компаниите начин не само да преодолеят бурята на съкращенията, но и да станат по-силни и конкурентоспособни в дългосрочен план.
Инвестирайки в инициативи за повишаване на квалификацията, компаниите могат да дадат възможност на служителите си да придобият нови умения, да се адаптират към развиващите се технологии и да поемат нови предизвикателства.
Вместо да гледат на служителите като на хора с фиксирани умения, компаниите могат да отключат неизползвания потенциал, който се крие в тях.
Преквалификация (и повишение) за задържане
„Тихото наемане“ също така насърчава културата на непрекъснато обучение и развитие на работната сила, като кара служителите активно да търсят и да се стремят към възможности за професионално развитие.
Това се постига, като се дават възможности на съществуващите таланти, насърчават се да проучват различни роли и проекти в компанията и се инвестира в тяхното развитие. Като предприемат тези стъпки, управленските екипи могат да намалят недостига на таланти, като същевременно стимулират лоялността, удовлетвореността и задържането на служителите.
Осезаемите умения никога не са били по-важни. Всъщност последните проучвания показват, че компаниите интегрират целенасоченото обучение с ключови умения като лидерство, сътрудничество и аналитично мислене, като се стремят както да насърчават професионалното израстване, така и да култивират подкрепяща екипна култура.
За да задържат най-добрите таланти, е важно организациите да дадат приоритет на вътрешните възможности за кариерно израстване, като намалят цялостната зависимост от наемане на външни лица и стимулират кариерната мобилност.
В днешната променяща се динамика на работното място стратегическият подход към управлението на талантите е от съществено значение. „Тихото наемане“, съчетано със стабилни инициативи за повишаване на квалификацията, предлага устойчиво решение за преодоляване на недостига на умения и осигуряване на дългосрочен успех.
Все пак промените в кариерния път може да стреснат и разколебаят някои служители. Въпреки това ситуация, в която хората смятат, че имат ограничени възможности за развитие или напредък в рамките на настоящата си организация, може да се окаже много по-обезсърчителна. Липсата на кариерно развитие и израстване може бързо да доведе до чувство на застой, разочарование и неудовлетвореност сред служителите.
Чрез прилагането на специално разработени програми и стратегии за обучение преминаването към по-опортюнистична среда трябва да бъде безпроблемно и без стрес. Вместо да поставяте преквалификацията или повишаването на квалификацията като задължение, от решаващо значение е да я оформите като възможност за лично и професионално израстване, е съветът на експертите към работодателите.
Служителите трябва да възприемат това като шанс да разширят личното си портфолио, да придобият нови умения и да подобрят възможностите си на постоянно развиващия се пазар на труда.
Инвестиране в бъдещето
„Тихото наемане“ и повишаването на квалификацията надхвърлят просто запълването на непосредствените липси на таланти; те са решаващи стъпки в осигуряването на бъдещето на работната сила.
Като предоставят на служителите възможности за придобиване на нови умения и възприемане на нововъзникващите технологии, организациите не само остават конкурентоспособни, но и създават оптимална среда за кариерно развитие.
В днешната променяща се динамика на работното място стратегическият подход към управлението на талантите е от съществено значение. „Тихото наемане“ на служители, съчетано със сериозни инициативи за повишаване на квалификацията, предлага устойчиво решение за преодоляване на недостига на умения и осигуряване на дългосрочен успех.
Когато компаниите отдават приоритет на вътрешното развитие на талантите и установят култура на непрекъснато учене, те се позиционират така, че да отговорят на изискванията на утрешния ден и да се отличат на все по-конкурентния пазар.
Организациите трябва да са в състояние да разгледат отделните хора и да разберат не само уменията, които притежават днес, и стойността, която могат да донесат на бизнеса в момента, но и как могат и искат да се развиват и как този растеж ще изглежда за бъдещето на бизнеса.
Изграждането на компания, ориентирана към талантите, означава, че за да постигнат бизнес целите си, организациите трябва първо да отключат потенциала на най-ценния си актив – своите хора.