Новините от седмицата: Токът почти няма да поскъпне; Панчарево се разраства с нов комплекс
Започна строителството на Twin Tower – 24-етажна строителна иновация в София и още от седмицата
БНБ въвежда механизъм за следене на отпусканите ипотечни кредити
Българската народна банка (БНБ) въвежда нови изисквания към банките в България по отношение на ипотечните кредити. Те не са свързани с директен контрол върху отпускането на заеми, а по-скоро с качественото и количественото им отчитане пред регулатора, което ще става на всеки три месеца.
Васил Терзиев иска лифтовете на Витоша да станат общински
Трите лифта на Витоша, които сега са собственост на „Витоша ски“, да се върнат отново в ръцете на общинската власт. Такава е идеята на столичния кмет Васил Терзиев, изразена по време на днешното извънредно заседание на Общинския съвет по темата.
КЕВР очаква най-малкото поскъпване на тока от десетилетие
Заради политическите спекулации по темата за цените на тока тази седмица КЕВР свика брифинг в сряда, на който успокои, че скок няма да има, дори напротив – ръстът при цената на електрическата енергия ще е „около 2%“, обясни председателят ѝ Иван Иванов.
Интерес към ПИБ има, но няма задействан дю дилиджънс
Петата най-голяма банка в България по активи – Първа инвестиционна банка (ПИБ) – отрече да е в напреднала фаза на продажба, но признава за интерес от български и чуждестранни инвеститори.
Започна строителството на Twin Tower – 24-етажна строителна иновация в София
Строителството на 24-етажната жилищна сграда от ново поколение Twin Tower започна със символична първа копка във вторник. Концепцията е създадена в партньорство между „Главболгарстрой“, който е изпълнител на проекта, но и инвеститор в партньорство със „Смарт Консултантс“. Техният проект е пример за перфектната хармония между архитектурата и околната среда.
Държавата е абдикирала от ангажимента си към висшето образование
Въпреки че служебният кабинет осигури близо 80 млн. лв. за възнагражденията в държавните висши училища, на 20 май 44 университета затвориха врати в знак на протест. 39 млн. лв. от средствата са заложени в бюджета и бяха гласувани от Министерския съвет преди седмица, а в понеделник бяха отпуснати и извънредните 40.7 млн. лв., осигурени за сметка на преструктуриране на други разходи.
Компаниите подадоха оферти за доставка на 35 мотрисни влака. Какви са цените?
И четирите международни компании, които бяха поканени да участват в търга за доставка на 35-те електрически мотрисни влака, подадоха оферти. Ценовите им предложения са с няколкостотин милиона по-ниски от заложената прогнозна стойност по процедурата по пряко договаряне, която е на стойност над 1.1. млрд. лв. без ДДС.
Лукс сред природата: Панчарево се разраства с нов комплекс от къщи
Интересът на купувачите към къщи в близост до големите градове не спира да расте. Вследствие на това инвеститорите не изпускат всяка възможност за строителство на подобен тип комплекси. Така Панчарево се превърна в една от любимите локации и на купувачи, и на инвеститори. От 2019 г. досега в района се обособиха няколко напълно нови квартала. Сред тях е и кв. 7, местност „Детски град – Панчарево“, където предстои да бъде изградено ще един комплекс от 13 къщи с двор.
„Еврохолд“ заведе арбитражно дело за 500 млн. евро срещу Румъния
Най-големият публичен холдинг в България – „Еврохолд“ – е подал арбитражен иск за 500 млн. евро срещу Румъния в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) на Световната банка във Вашингтон. Компанията направи първите стъпки по арбитражната процедура още през октомври, когато изпрати до Румъния т. нар. „уведомление за спор“ (Notice of Dispute).
„Искаме да оставим следа“: „Симоботикс“ и първият български автономен мобилен робот
Иновации в една от най-бурно развиващите се сфери в света днес – роботиката. Създадени в България и целящи чрез нестандартен бизнес модел да демократизират достъпа до технологията. И примесени с щипка история, между редовете на която се прокрадва дори името на Хенри Форд. Така накратко може да се опише първият български автономен мобилен робот – наречен МИТО и създаден от стартъпа „Симоботикс“.
Частен инвеститор има интерес към завод за зелен водород в Девня
На хоризонта у нас вече се появява втори проект за завод за зелен водород – инвестиционното намерение е на „Индустриална зона Варна – Запад“ ЕООД, която иска да изгради новия завод в Промишлена зона-юг, град Девня. Там се предвижда поетапно изграждане на завод за зелен водород, чрез електролиза на вода с общ инсталиран капацитет на електролизаторите 100 MW, става ясно от регистъра на РИОСВ-Варна. Не се съобщава размерът на инвестицията.
Защо едно ново работно място в Добрич значи повече от подобно в София
Десет нови работни места в Добрич водят до увеличение в местната заетост с общо 25 позиции. Докато в София десет нови работни места не водят до верижен ефект. Това става ясно от първото по рода си изследване за България на т. нар. местни мултипликатори на заетостта. То е дело на Съвета за икономически анализи, който бе учреден миналата година като част от Плана за възстановяване.
Преходът в Стара Загора: 342 млн. лв. за саниране, преквалификация и нови зони
Първите милиони от Фонда за справедлив преход за най-засегнатия въглищен регион у нас - Стара Загора, тръгват съвсем скоро. На брифинг кмета на града Живко Тодоров даде повече подробности за програмите и бе уточнено, че област Стара Загора е разширена с още 10 прилежащи общини от 3 области, сред които Нова Загора, Сливен, Тунджа, Елхово, Ямбол, Хасково, Димитровград и др.
Братя Вълневи разработват мегапроект за индустриална зона и ФЕЦ в Струмяни
Базираната в Чикаго AmeriFreight Holding, собственост на братята Павел и Румен Вълневи, планира инвестиция в индустриален парк и фотоволтаична електроцентрала в село Струмяни. Новината съобщи местният вестник "Струма". Предложението идва през фирма „Амери Солар Инвестмънт“ ЕООД, регистрирана през април 2023 г. в София, с капитал от 2 лв.
Може ли Челопеч да има свой високотехнологичен индустриален парк?
Какво би било бъдещето на регионите, които икономически зависят от добив на ресурси, като мед и злато например? Науката отдавна е установила, че някои от суровините на Земята са изчерпаеми. Такива са нефтът, природният газ, въглищата, рудите. Има ли обаче алтернативна заетост за жителите на такива малки населени места, ако добивът бъде прекратен?
Инвеститор отново има интерес към крайпътен комплекс до с. Цалапица
Компанията „АШ-Н-М“ иска да реализира проект за крайпътен комплекс в местност „Бенчийски път“, в близост до пловдивското село Цалапица. Идеята ѝ е да изгради бензиностанция, ТИР паркинг и заведение за обществено хранене, става ясно от инвестиционно предложение, входирано в РИОСВ-Пловдив.
Започва серийно производство на катамарани в Силистра
Българският производител на плавателни съдове ELICA YARD стартира серийно производство на катамарани в Силистра. Компанията обособява отделна сграда, част от производствената си база, в която ще се строят бъдещите катамарани.
Място за големи сърца: Пространството на социалните предприемачи
Преди около година и половина Българският център за нестопанско право, Българската фондация „Биоразнообразие“ и Jamba обединяват сили и създават споделеното социално пространство „Щрак“, което се намира в София. Там хората получават огромна подкрепа по пътя си към социализацията и адаптацията на пазара на труда.