Трагичният опит на Нидерландия със складовете за пиротехника
Инцидент от 2000 г. причини смъртта на десетки души и разруши стотици домове, а това доведе до коренна промяна в законодателството
Преди 24 години – на 13 май 2000 г. – жителите на нидерландския град Енсхеде преживяха може би най-опустошителния взрив на пиротехническа техника в историята на Европа. Експлозията в складовете на компанията S.E. Fireworks причини смъртта на 22 души, 950 бяха ранени, а опустошените къщи бяха приблизително 500. Сериозни щети бяха нанесени на около 1500 цивилни сгради, 50 промишлени помещения и 60 ателиета и друг вид места за творческа дейност. Имуществените щети пък са били в размер на около 500 млн. евро.
Очевидци разказват, че ударната вълна е усетена на 30 км.
Складовете са се намирали в непосредствен близост до центъра на градчето, където е имало гъсто жилищно застрояване. Подобно нещо се случи и в складовете на „Енигма“ ООД в Елин Пелин, макар в много по-ммалък мащаб.
Инцидентът в Нидерландия
Трагедията в Нидерландия доведе до кардинална промяна в правилата за съхранение на пиротехника. След като S.E. Fireworks – основният доставчик на пиротехническо оборудване за всички концерти и празненства в страната – се оказва, че е нарушавал многократно правилата за съхранение.
От доклада, който е изготвен от органите, разследващи случилото се, става ясно, че компанията многократно е престъпвала законите, а извършените проверки преди случилото се, които е трябвало да проверят годността на склада, не са били задълбочени.
Според документите, изготвени след инцидента, складът е бил построен за съхранение на 18 тона фойерверки за физически лица. По време на трагичните събития е установено, че са се съхранявали почти 180 тона фойерверки за професионална употреба (с действително разрешени по-малко от 150 тона).
Разследването установява, че в деня на експлозията са се съхранявали пиротехнически средства в отворени кашони без никакво отстояние едни от други. Както и определени видове фойерверки, за които е било разрешено да се съхраняват само в делнични дни, при наличие на служители и контрол (бел. ред. – инцидентът се е случил в събота, който е бил неработен за склада).
Въпреки всички открити нарушения от страна на Комисията, която е разследвала случая, основният извод е, че правителствените мерки за издаване на разрешителни и последващ контрол върху този вид дейност са били „плачевни“.
Какво се промени след случилото се?
Веднага след инцидента, през юни 2000 г., в Нидерландия е създадена нова регулаторна рамка, която да контролира начина, по който се издават разрешения за експлоатация на пиротехнически инсталации. Те вече са на ниво провинция, а не на ниво община.
Вследствие на инцидента е въведен и общ режим за безопасни разстояния около съоръженията за съхранение на фойерверки – 800 м за складиране в насипно състояние. Това доведе до затваряне или преместване на над 50% от всички подобни помещения.
Отстояние за всички складове, съхраняващи фойерверки за индивидуална употреба от физически лица, включително и отстояние между отделните точки за продажба, пък е увеличено на 30 метра. Вследствие на това много от тези търговски обекти затвориха или спряха да продават фойерверки в страната.