Тръмп или Харис? На българските фирми ще им е еднакво трудно в САЩ
За българските компании администрация на Харис не би предложила по-добри перспективи от администрация на Тръмп
В днешния глобален свят президентските избори в САЩ са ключово събитие. Прогнозите са това да бъдат и изборите с един от най-близките резултати, което от своя страна означава дни наред след вота на 5 ноември все още да не е ясен следващият президент на най-голямата икономика в света.
Независимо обаче дали президентските избори спечели Доналд Тръмп или Камала Харис, за българския бизнес това означава продължаващи предизвикателства, свързани с достъпа до американските пазари. Това прогнозира директорът за България на финтех компанията iBanFirst Деан Тодоров.
А очакването му се основава на политиката и на двете основни партии в американската икономика в момента – протекционизмът.
За европейските и българските компании администрация на Харис не би предложила по-добри перспективи от администрация на Тръмп, тъй като и двете страни дават приоритет на протекционистките мерки в САЩ“, посочва Тодоров.
„Make America Great Again“ (в превод „Да направим Америка велика отново“) бе основният девиз на Доналд Тръмп в предишния му президентски мандат и не би било изненада, ако той отново спечели, да продължи протекционистките политики, които прилагаше след 2017 г.
Ще бъде погрешно обаче да мислим, че победа на Камала Харис ще означава промяна на подхода.
Реалността е, че и двете основни партии в американския политически пейзаж са съгласни с принципа на протекционизма, но се различават по въпроса как да го прилагат“, обяснява Тодоров.
Според него протекционизмът, който демократите прилагат, се основава на високи бариери за навлизане на чуждестранни компании, желаещи да получат достъп до публичните пазари на САЩ. Този подход силно санкционира европейските предприятия и е съчетан с екстремни субсидии за политики за реиндустриализация като IRA (енергиен преход и подкрепа за компании, изправени пред инфлация) и CHIPS Act (полупроводници). Понякога те финансират до 100% от преместването на дейности в САЩ, като създават нови работни места в производството.
За европейските и българските компании администрацията на Харис не би била по-добра новина, отколкото администрацията на Тръмп. При демократичния кандидат Европа все още официално ще бъде привилегирован партньор. В действителност обаче въведените от Байдън политики на субсидиране на заетостта и енергетиката ще продължат, ускорявайки деиндустриализацията на Европа – през последните месеци закриването на фабрики се увеличава. Много европейски компании няма да имат друг избор, освен да преместят дейността си отвъд Атлантическия океан, за да оцелеят, както вече се случва във вятърния и слънчевия сектор.
Възможността за завръщане на Тръмп предизвика безпокойство в Европа, служейки като сигнал за събуждане. С неговото президентстване (2017 – 2021 г.) европейците осъзнаха, че трябва да намалят стратегическата си зависимост от Съединените щати. Опасенията са, че ако Харис бъде избрана, тази инерция ще се изпари.
Европейците все още наивно вярват, че демократите са по-отзивчиви към европейските интереси, отколкото републиканците. Това е невярно. И за двете партии „Америка е на първо място“, посочва Тодоров.