Централните банки се опитаха да контролират света и се провалиха с гръм и трясък
Отрицателните лихви потискат икономическия растеж, категоричен е един от главните експерти на JP Morgan
През последното десетилетие централните банки по света направиха някои безпрецедентни движения. Федералният резерв (Фед) задържа основната лихва на 0% в продължение на 7 години.
Фед, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Японската централна банка (ЯЦБ) стартираха големи програми за количествени облекчения. Наскоро ЯЦБ се присъедини към ЕЦБ в това, което се смяташе за немислимо: поддържане на отрицателни лихвени проценти.
Всичко това разбира се беше направено с намерението за запазване на глобалната икономика на повърхността след световната финансова криза от 2008 г.
Но според Дейвид Кели, главен глобален стратег във фондовете на JP Morgan, вместо да помогнат на световната икономика, централните банки са й нанесли вреда.
„Най-вбесяващото е, че централните банки мислят, че контролират света, а всъщност се провалиха с гръм и трясък“, заяви Кели пред Business Insider.
„Наистина е удивително, че след 20 години опити и провали да помогнат на икономиката с ниски лихвени проценти, те си помислиха, че ако го направят отново, ще решат проблемите“, добави той.
„Всъщност това може би е вредно за икономиката“, заключи Кели.
Основната идея е, че тъй като централните банки намалиха лихвите, това демотивира хората да спестяват, защото тези депозити не натрупват лихви. Това прави кредитите по-евтини, тъй като в отговор на това, лихвените проценти са изтласкани надолу.
Кели е на мнение, че това създава изкривявания на пазарите и поражда несигурност, задържайки икономическата активност. Той е категорично против настоящата тенденция към поддържане на лихви, които са под 0%.
В идеалния свят на Кели, Федералният резерв ще върне основната лихва до 1%, което е сигнал за доверие в пазара и отдалечаване от безпрецедентната кризисна политика.
Но сега експертът е загрижен Фед да не последва примера на ЯЦБ и да свали лихвите под 0%. „Страхувам се, че Фед ще се изкуши да опита същото“, заяви той.
„Икономиките растат най-добре, когато се премахне несигурността от уравнението. Предприемането на нещо толкова безпрецедентно само ще направи пазарите по-загрижени“, обяснява Кели.
В настоящата ситуация Кели очаква, че спадът на пазарите и устойчивата загиженост за глобалните фактори, по-специално Китай, ще отложат ново увеличение на лихвите през март.
„Освен ако ситуацията на пазарите не се преобърне, смятам, че те ще отложат следващото повишаване до април или юни“, посочи той.
И тъй като Фед още веднъж отложи вдигането на лихвата заради волатилните пазари, Кели отбеляза: „Това е опасен капан, в който може да попаднем“.