Да замениш София с родопско село: Учителите, които създават средище за нови знания
Иван и Ваня вдъхват нов живот на няколко стари сгради, превръщайки Родопите в свой нов дом
Човек се влюбва в Родопите от пръв поглед. Със своята красива природа и тайнственост планината носи необикновена сила. Носи надежда. Решени, че искат да станат част от необикновения живот в планината, далеч от суетата и затворените четири стени, Иван и Ваня се местят в с. Зорница с идеята да намерят своя нов дом, но и да го превърнат в средище за нови знания.
Идеята да заменят столицата с родопското село се ражда по време на пандемията от COVID-19, когато заради противоепидемичните мерки всички хора бяха блокирани в домовете си.
От София до Родопите
През този период видяхме до какво води изолацията. Нашите четири деца от будни и амбициозни хора станаха съвсем различни“, споделя Ваня Ирибаджакова пред Economic.bg.
Точно по това време нейното семейство е било пред дилема дали да закупи жилище в София, или извън големия град. Изолацията и негативните ефекти от нея накланя везните в посока бягство сред природата.
И двамата знаехме, че ще търсим нашето място в Родопите. И двамата много харесваме тази планина. Съвсем случайно се спряхме на Зорница. Отидохме и всъщност никога повече не си тръгнахме“, казва Ваня.
Двамата заминават за родопското село, наемайки място, на което да отседнат за няколко месеца, с идеята да видят дали всъщност ще им допадне този начин на живот преди окончателно да се преместят. В свободното си време двамата съпрузи обикалят всяко кътче на планината в търсене на своето място. Докато един ден техните хазяи не им предлагат няколко стари постройки, които самите те продават.
Имотът беше така обрасъл от бурени, че когато ни казаха, че там някъде има къща, не можахме да повярваме. Стигайки до нея, когато застанахме на прозореца на хамбара и се разкри гледката пред нас, знаехме, че това е нашето място“.
И така от едно парче земя, завладяно от дивата природа, Иван и Ваня успяват да създават свой дом. Който след време решават, че искат да споделят и с други хора.
За нас беше неочаквано да отворим дома си за хората. Ние никога не сме искали да създаваме място, което да отдаваме под наем, да бъдем хотелиери. Но решихме, че е добра идеята да започнем да отдаваме първия етаж на нашата къща“, споделя Ваня.
Така се появява апартамент „Ирис“, който впечатлява толкова много туристите, че двамата съпрузи не могат да повярват колко много хора харесват това място.
Живеем в село, където има още 17 души постоянни жители. За нас това беше добра възможност да започнем да се срещаме с хора, които също обичат Родопите, и да излезем от социалната изолация и да създадем нови приятелства“.
В последствие Иван и Ваня решават да започнат да отдават под наем и тяхното романтично кътче – караваната, която са имали от преди това и са докарали в Зорница. Така се появява бунгало „Караваната“. Студио и апартамент „Хамбарът“ са местата с най-величествена гледа, разкриваща красотата на Родопите. Мястото, където всеки може да се докосне до силата на планината.
Училище в планината
Иван и Ваня са учители по професия и призвание, както самите те казват. Тя преподава математика, а той информатика. И първоначалната им идея е била да създадат физическо училище в планината, но в последствие си дават сметка, че това е много скъпо и едва ли ще има ефекта, който търсят. Затова се насочват към създаването на платформа с разработени уроци по физика, химия, математика, биология за извънкласните занимания. Платформа, която да събере на едно място знанията и опита на много учители, които в последствие по лесен и атрактивен начин да ги предадат на децата.
А тяхното кътче в Родопите, да се превърне в средище за учители, водени от идеята да предадат знанията си на колкото се може повече хора.
Основната ни идея за „Нашето място“, след като го завършихме като наш дом, е да започнем да събираме съмишленици, които също биха искали да създават учебно съдържание. Искаме да създадем средище за учители в планината“, разказва Ваня.
Идеята им е да създадат платформа, която да подпомага образователната система в България с извънкласно съдържание. „Вече имаме наша такава програма, която се ползва в софийски училища, но с времето установихме, че тя може да бъде доразработена“.
Целта е да бъде създадена програма, която да е отворена за учители, които да я използват в извънкласните занимания и да предават знания по забавен и интересен начин. А какво по-добро място за създаване на творчески продукт от планината – където времето сякаш е спряло, а във въздуха се усеща мощта на Родопите.