Учителите са категорично против задължителното ваксиниране
Педагогическият персонал би отхвърлил хипотетичен финансов бонус от 500 лв. за ваксиниране
91.5% от учителите са против задължително ваксиниране срещу COVID-19, показва национално проучване на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. Те по-скоро биха отказали финансов бонус и допълнителен отпуск, отколкото да приемат задължителна ваксинация за сферата на образованието. Подобни мерки вече се предприемат в някои европейски държави.
„В последните две години синдикат „Образование“ активно проучва мнението на българските учители по отношение на различните политики на Министерството на образованието и правителството. Целта на настоящата анкета е да покаже къде са учителите като ниво на ваксиниране,“ сподели за Economic.bg д-р Юлиян Петров, председател на синдикат „Образование“.
Задължителното ваксиниране е деликатна тема, която би нагнетила огромно напрежение сред учителите. Образователната система е най-дисциплинираната и реформирана у нас. Но и най-взривоопасната. Нека да не забравяме стачките от 2007 г. Така че да не се преиграва със задължителните ваксини,“ призова Петров.
Ако от Министерството на здравеопазването въведат задължително ваксиниране за учителите, 51.2% от анкетираните споделят, че ще стачкуват, а 34% биха участвали в протести.
Данните от проучването показват, че 93.7% категорично не биха подкрепили въвеждането на задължителни ваксини срещу COVID за учители, директори и работещи в просветната сфера.
41.1% от анкетираните са ваксинирани, а 9.6% се колебаят.
„Българските учители са лидери във ваксинирането. Те са двойно повече от всички останали професии у нас,“ обясни д-р Юлиян Петров.
На хипотетичен въпрос: "Бихте ли се ваксинирали срещу платен отпуск от 2 дена?" – 95.1% са отговорили отрицателно, като 93% не биха се ваксинирали дори и за 500 лева финансов бонус.
Българските учители са достатъчно ерудирани и разделят трудовите възнаграждения от политиката за ваксиниране. Тези стимули не биха повлияли на решението на тези, които искат да се ваксинират. Нека да спрем да унижаваме българските учители, които показаха, че са най-дисциплинирани в този ваксинационен процес,“ категоричен е председателят на синдикат „Образование“.
Над 31% от участниците в проучването отговарят, че държавата трябва да осигури безплатни ежемесечни тестове за антитела на учители.
„Финансовото отражение от пандемията не е правилният акцент, върху който трябва да се наблегне. Бюджетът за образование, дори и без актуализация, гарантира сегашните образователни дейности. Големите губещи са българските ученици. Но не заради обучението и знанията, придобити в онлайн среда. Резултатите от матурите го показаха. Оценките са много добри в сравнение с минали години. Плачевно е състоянието на учениците по отношение на психиката и физическото им развитие. Проучвания показват масово наднормено тегло при учениците и психически заболявания“, сподели Петров.
Според друго проучване на синдикат „Образование“ българските учители страдат от голям процент професионални заболявания: онкологични, сърдечно-съдови, заболявания на двигателната и опорната система, алергии и много други. Изследването на новите COVID ваксини към тези болести е още в началото и много от личните лекари съветват да не се избързва с ваксините.