Уроците на 2022: Пет неща, които промениха крипто завинаги
Блокчейн технологията демонстрира завидни способности в разразилата се буря, но общността се провали
За много хора, привлечени от криптовалутите като алтернатива на остарялата глобална финансова система, провалът на криптопазарите през миналата година подейства като ледено студен душ. В свой анализ по темата CoinDesk отбелязва, че масивният финансов удар за инвеститорите не се дължи на проблеми в технологията, дори напротив – блокчейнът демонстрира завидни способности.
Криптото обаче не е само протоколи, интелигентни договори и криптография. То е и общността от хора, които са се събрали около тази амалгама от технологии. Без тази общност технологията не може да навлезе в реалния свят и да насърчи промяната завинаги. За съжаление, провалите през 2022 г. се оказаха плод тъкмо на техните действия.
Ако трябва да вземем поуки от шеметното заличаване на богатство през 2022 г., няма как да заключим, че виновен за всичко това е единствено Сам Банкман-Фрийд и няколко други като него. Докато той вероятно ще прекара време в затвора, истинският въпрос е как да бъде създадена система – не просто технологична, а система от закони и стандарти, която да прави много по-трудно за хора като него да вършат нередности.
За изграждането на подобна система има много работа за вършене през 2023 г. и след това. Първата стъпка обаче минава през уроците на 2022 г. Те са много, но ето петте най-важни, според CoinDesk:
Крипто не съществува в икономически вакуум
Огромният брой заглавия покрай срива на FTX през ноември лесно заличиха спомена за далеч по-големите загуби, ударили пазарите на криптовалути през първите месеци на годината – не вследствие на криптоендемичен скандал, а защото Федералният резерв започна да повишава лихвените проценти. Това сложи край на излишъка от долари, изливащи се в спекулативни активи по целия свят, включително криптовалути.
Макросредата има значение.“
Ефектът на доминото
Наблюдаваният феномен на разпространение на фалити от една криптоинституция към друга не е прецедент. Имаше го по време на азиатската финансова криза от 1997 г., колапса на Long-Term Capital Management през 1998 г., кризата с високорисковите ипотечни кредити през 2008 г. и много други подобни епизоди.
Всички те имаха едни и същи характеристики: прекалено голямото доверие във възходящата инерция на финансовите активи подхранваше прекомерното натрупване на заеми за спекуланти. Когато тези предположения се оказаха неоснователни, масовото бягство към спасение разкри взаимнозависима мрежа от кредитори и длъжници, които се теглеха един друг надолу.
Криптоспекулациите нямаше как да бъдат имунизирани срещу това, независимо от децентрализирания характер на основните протоколи.“
DeFi е устойчив, но се нуждае от постоянен икономически и технически одит
Повечето от нашумелите сривове през 2022 г. – FTX, Celsius Network, Voyager Digital, Three Arrows Capital, Genesis – включват попечителски компании, характеризиращи се като CeFi (централизирани финанси), които излагат на риск клиентските средства. Това стимулира поддръжниците на DeFi (децентрализирано финансиране), които отбелязват, че най-стабилните децентрализирани системи за търговия са оцелели, точно защото им липсва доверен посредник, способен на такава злоупотреба.
И все пак, през октомври Chainalysis изчисли, че инвеститорите в DeFi са загубили рекордните 3 милиарда долара поради нарушаване на интелигентни договори, „дърпане на килими“ от основателите и защото основната токеномика на някои протоколи е дълбоко погрешна. (Разрушителният колапс в екосистемата Terra е пример за последния случай.)
DeFi е диво, непостоянно, объркващо, непредвидимо място. За да се постигне широко участие, то се нуждае от по-всеобхватен модел на одит, в който надеждни независими анализатори или разработчици оценяват сигурността на кода на проектите, практиките на основателя и токеномиката.“
Обратно към основите
През 2020 и 2021 г., когато управляваните през социалните медии меме монети мигновено превръщаха младежи в милионери, когато проектите на DeFi изплащаха печалби, недостъпни никъде другаде по света, и когато институционалните инвестиции и инвестициите на дребно изпратиха пазарната капитализация на криптовалутата 15 пъти нагоре до почти 3 трилиона долара, всички трябваше да задават по-трудни въпроси.
Най-важният трябваше да бъде: какво стои в основата на всичко това?“
По-голямата част от това беше изградено върху инерционната търговия и очакванията за ръстове. Време е да се върнем към основите и да потърсим ползите в реалния свят, пише CoinDesk.
Крипто се нуждае от информирана, независима, жестока журналистика
2022 г. доказа, че тази индустрия се нуждае от стабилна „четвърта власт“, която да държи отговорни хората и организациите, работещи в нея. Блокчейн веригите без разрешение трябва да се разглеждат като обществени блага – както въздухът, който дишаме, водата, която пием, или магистралите, по които шофираме, са обществени блага. Те трябва да бъдат защитени като такива, което означава, че трябва да има прозрачност (балансирана със зачитане на личната неприкосновеност).
И въпреки че самата платформа CoinDesk е горда от ключовата си роля в разобличаването на къщата от карти на FTX, изданието само пита защо язвата не бе уловена по-рано. И си отговаря: няма достатъчно криптограмотни, професионално управлявани, защитени от независимостта журналисти, отразяващи този пазар. Според анализа това е част от причината за
наивните статии в New York Times и други медии, които замазват измамното поведение на Сам Банкман-Фрийд“.
Ако тази индустрия иска да процъфтява, изисква се бдителност за прозрачност и признаване, че журналистите, които ровят в проблемите в съответните институции, правят услуга в дългосрочен план на интересите на същата тази индустрия, а не я подкопават.