Успешно телепортираха обект от Земята в околоземна орбита
Експериментът е извършен от група китайски учени
~ 1 мин.
Китайски изследователи са телепортирали фотон от пустинята Гоби до сателит, гравитиращ на около 500 км над Земята. Това съобщи BBC.
Телепортацията е постигната чрез тъй нареченото квантово заплитане. То представлява процес, при който две частици реагират като една без между тях да има физическа връзка. Това обяснява Иън Уолмски, професор по експериментална физика в Оксфордския университет.
Спекулации за това, че телепортацията, използваща квантова физика, би могла да бъде възможна, се появиха за първи път през 90-те години на миналия век. Постепенно процесът се превърна в стандартна операция в лабораториите за квантова оптика по целия свят. Едва миналата година обаче се случи първата квантова телепортация в извън лабораторни условия.
С телепортирането на фотон в космоса, китайските учени всъщност регистрират ново постижение по темата и практически изстрелват експериментите с няколко стъпки по-напред. Предишните опити бяха извършени между места, отдалечени на разстояния от порядъка на 100 км. Сега е бил използван сателитът Micius, който е много чувствителен фотоприемник, способен да открие квантовите състояния на отделни фотони, изстреляни от Земята към космоса.