В Китай заработи най-голямата соларна централа в света (видео)
Проектът е изграден в солна ферма като целта е да съчетава добива на енергия от слънцето и производството на сол
Фотоволтаичната електроцентрала Huadian Tianjin Haijing, с най-големия капацитет в света за такива съоръжения, с мощност 1000 MWp, беше свързана към електрическата мрежа на страната в община Тиендзин в Северен Китай.
Разположена в солните полета Changlu, електроцентралата обхваща площ от около 1333 хектара, което се равнява на 1868 футболни игрища. Тя може да осигури 1.5 милиарда киловатчаса чисто електричество всяка година, което е в състояние да отговори на нуждите от потребление на електричество на 1.5 милиона домакинства. Соларният парк може да намали около 1.25 милиона тона въглероден диоксид в сравнение с топлинната мощност, необходима за генериране на същото количество електричество.
Проектът е изпълнен от China Construction Third Engineering Bureau Group Co. Ltd. и е построен в солна ферма като целта е да съчетава добива на енергия от слънцето и производството на сол.
Слънчевата електроцентрала използва един парцел земя за три функции едновременно: генериране на енергия от слънчеви клетки, производство на сол от слънчева светлина и аквакултури, пише GlobalTimes.
Разстоянието между масивите от слънчеви панели е удължено до 14 метра, почти два пъти повече от дължината на нормалната слънчева инсталация, за да се осигури слънчева светлина за производството на сол.
Панелите са наклонени на 17 градуса, а не на около 40 градуса при нормалните слънчеви централи, което може да осигури максимално слънчево греене на водната повърхност на годишна база.
Двете страни на фотоволтаичните панели могат да генерират електричество.
Горната страна може директно да абсорбира слънчевата светлина за преобразуване на електричество, а гърбът може да абсорбира слънчевата светлина, отразена от водната повърхност, допринасяйки за увеличаване на ефективността на генериране на електроенергия с 5 до 7%.
И двете мерки са за минимизиране на екранирането на панелите на водната повърхност, което може да повлияе на производството на сол.