Великобритания модернизира военната си стратегия
Както въздушните сили преди 100 години, така и кибер силите днес революционизират начина, по който живеем и воюваме
Кибер силата прави революция в начина, по който живеем живота си и се борим с войните – точно както въздушните сили преди 100 години. Това заяви британският премиер Борис Джонсън в изявление, цитирано от Reuters. Според него страната трябва да увеличи капацитета си за водене на кибератаки.
Думите му идват дни преди да представи дългосрочната стратегия за национална сигурност. Слухове в медиите гласят, че Джонсън може да съкрати личния състав на въоръжените сили.
Прегледът ще изведе значението на кибертехнологиите за нашия начин на живот – независимо дали за съревнованието с враговете ни на бойното поле, за превръщането на интернет в по-безопасно място или за разработване на авангардни технологии за подобряване на живота на хората“, казват от офиса на Джонсън.
През 2019 г. Великобритания похарчи 59 милиарда долара, или 2.1% от националния БВП, за отбрана. Това е повече от която и да е друга голяма европейска държава, но далеч под дела 3.5%, заделен в САЩ.
Великобритания инвестира сериозно в скъпи самолетоносачи през последните години и поддържа ядрено оръжие, но сухопътните й сили се свиха след края на Студената война.
Някои британски медии съобщават, че при прегледа ще се наложи броят на армейския персонал да бъде намален с още 12 500 до около 70 000 души. Министерството на отбраната заяви в събота, че разговорите за съкращения „на този етап са спекулации“.
Джонсън заяви, че Националната киберсила – включително шпиони, служители на отбраната и учени – ще има постоянна база в Северна Англия, тъй като правителството се опитва да стимулира регионалното развитие извън Лондон.