Вселена от български легенди
Три поколения си дадоха среща в един общ творчески проект, свързан с националното ни богатство
Всяка книга има своята история и всяка хубава история се радва да попадне в книга. И ето как 54 сказания намират място в книгата „България. Вселена от легенди“, ще разберете как тя е създадена и издадена и защо по Коледа стига до своите почитатели и ценители у нас и по света. От илюстрованото издание ще научите наистина интересни предания, свързани с нашето славно минало.
Може и да не знаете, но баснописецът Езоп е роден в Месемврия, днес Несебър. В Преображенския манастир край Велико Търново има рисунка от Захари Зограф на Свети Михаил, български воин, и съществува легенда, която в книгата е озаглавена „Светецът и змеят“. А в Лозенския манастир, основан през ХIII век, се пази икона на светец, който държи собствената си глава. Прелюбопитната история е наречена „Убий ме с моя меч“.
Наследство без край
„Валерия Иванова е най-младият член на нашия екип, тя е само на 24 г. и ни очарова с тази семейна творба. Книгата е написана от нейния дядо Разум Даскалов, леля ѝ е направила снимките, а илюстрациите са нейно дело. Решихме да популяризираме заедно този труд. Коледа е семеен празник, а тази книга е плод на семейните усилия на три поколения. Получи се чудесен подарък, който предава послание от нашите земи „Това сме ние, българите!“. Валерия носи у себе си нещо от патриархалните традиции, но тя е носител и на духа на новото време. Силно ме впечатли и името на нейния дядо Разум. Трогна ме усърдието на Ива да посети и да снима всичките тези места. Зарадва ме фамилното им творческо обединение, свързано с българския дух“, разказва Зарина Генчева, управляващ директор на „Метрореклама“. През тази година коледният подарък, който компанията направи за свои клиенти, партньори и приятели, отново ще е дело на член на екипа и отново ще е свързан с българските традиции и с уроци, които се предават на бъдещите поколения: „Всички сме отговорни пред нашето национално наследство. Ние не сме неговото начало и не бива да бъдем неговият край“.
Искрата
Идеята за книгата „България. Вселена от легенди“ е на Ива Даскалова, която е фотограф. Тя обича да снима пейзажи и преди близо 10 г. започва да прави календари на тема „Легенди от България“. Това запалва интерес у нейния баща Разум Даскалов, който се вдъхновява да събира легенди. Първоначално те намират място в календарите, а после идва и намерението един ден да направят книга. Ива прави картички, магнити, сувенири и най-различни рекламни материали. Така преди около година създават издателската къща „Лера Арт“, която да даде живот на книгата, но и на други продукти. Замисълът е следващото издание на „Вселената от легенди“ да включи двойно повече истории. „Целта ни е да разкрием нови места, които дори не са туристически обекти, но за тях има легенди. Ще направим и сайт, който ще позволява на читателите да споделят легенди, истории, разкази, свързани с места, хора и традиции“, уточнява Ива Даскалова.
Път
Валерия Иванова е завършила специалността „Дигитални изкуства“ в Университета на Кент в Кентърбъри. Харесало ѝ времето, прекарано в Англия, но у нея така и не се появило желание там да прави кариера. Решила, че в България ще развива и разкрива своята професионална сила. Валерия има интерес към изобразителното изкуство, а тази книга ѝ е дала възможност да покаже своя талант. Разум Даскалов е доктор по химия. В обсега на професионалните му интереси са наркотиците и е написал книга „Дрогите“. Занимавал се е и с превенция срещу дрогата, работил е в Пресцентъра на МВР. „Легендите“ и историческото наследство се оказват неговият „наркотик“: „Находки от първия Homo sapiens в Европа са намерени от международна експедиция в пещерата Бачо Киро. Солниците край Провадия навярно са най-старото селище в Европа. Във Варненския некропол е открито първото в света обработено злато. Но после в праисторическо селище край Пазарджик археолози попадат на златно украшение, още по-старо с 200-300 години от него. Тук сме на благословено място с богата история. Наистина Господ ни е дал късче от Рая“.
Искрено и лично
За името Разум баща му взема повод от стихотворението „Моята молитва“ на Христо Ботев. То продължава да буди учудване и се налага неговият носител да го защитава. Навярно и тази книга е част от „защитата“. През 80-те години направена проверка показала, че по онова време носители на името Разум в България са четирима. По щастлива случайност по време на излет в Пирин планина Разум се среща със свой съименник, който бил изненадан, че непозната жена (майката на Разум Даскалов) го вика: „Той наистина си отговаряше на името, тъй като беше професор по физика и астрономия“. Фамилията Даскалов идва от неговия дядо, килиен учител в с. Кметовци, Габровско. Другият му дядо по майчина линия също бил даскал, който се радвал на почит и уважение, а в знак на признание като преподавател получил редица медали.
Посока
Тримата съавтори на „България. Вселена от легенди“ възнамеряват следващото издание на книгата да е обогатено, разширено и удвоено като обем. Разчитат да се появят спонсори. И тримата са непоколебими, че е важно да я има тази разширяваща се вселена от легенди, тъй като тя разпалва интереса у хората към темата. Книгата има и своя английска версия, която също много се търси. Преводът е направен от именитата преводачка Надя Баева. За жалост много от децата на българите, които са родени и живеят в чужбина, не знаят български. Тази книга обаче за тях е връзката с техните български корени. Има заявено желание легендите да се предлагат и на други езици.
Следващ проект на Ива, Валерия и Разум ще е посветен на българските празници и обичаи. Историята, която заедно пишат, продължава...