Въглищата умират сами, а ВЕИ имат нужда от мрежа
На този етап зеленият преход в България се характеризира с едно – тотална анархия
Централите на въглища умират сами и няма нужда да бъдат затваряни административно, а бъдещето на енергетиката e в развитието на възобновяемите източници, модернизация на мрежата и системите за съхранение. Това е основният извод на експертите от конференцията Green Transition, която се провежда в рамките на Green Week 2023. Тя е организиран от Dir.bg с медийното партньорство на Economic.bg.
Скъпите въглища
ТЕЦ-овете на въглища са нерентабилни мощности, които само оскъпяват цената на тока в България. Тяхната поддръжка е неоправдана и е облечена в „покъртителен популизъм“, заяви Радан Кънев.
Според него обаче България трябва да подкрепи предложението на шведското председателство, направено преди дни, да се продължат механизмите за капацитети за въглищни централи.
Вариантът е да запазим въглищата на минимум, с точни условия и график, по които да работят, за да балансираме пазара.
Кънев смята, че трябва да разчита на газа за производство на електрическа енергия, но това създава дългосрочна зависимост от гориво на непредвидима цена.
Енергетика в зелено
Преходът към чиста енергия е ключът към преодоляването на предизвикателствата, свързани с енергийната сигурност. Възобновяемите енергийни източници и иновациите ще ни помогнат да създадем едно устойчиво енергийно бъдеще. Това каза Матю Болдуин, заместник генерален директор на Генерална дирекция „Мобилност и транспорт“ в ЕК.
Председателят на КЕВР Иван Иванов потвърди тезата, че новата структура на пазара на ток в ЕС се насочва в две посоки много ускорено увеличаване на дела на ВЕИ и постепенно намаляване ролята на природния газ като основен енергиен носител. „Причините са свързани с това, което се случи в рамките на последните две години“, обясни той, имайки предвид високите цените, на които бяхме свидетели.
Трябва да бъде продължено строителството на ВЕИ паркове със съответното ускорено развитие на мрежата и системи за съхранение на енергията“.
Инвестиционният мениджър и съосновател на съоснователят на CWP Global Димитър Енчев беше категоричен, че ВЕИ са в основата на енергийния преход.
По думите му ни не е нужно „да откриваме топлата вода“, тъй като комбинацията за развитието на сектора е във вятър, слънце и системи за съхранения на енергия.
Всеки мегават вятър и слънце ни спестяват поне 100 евро заради въглеродните цени“, каза той. „Имаме АЕЦ, имаме ПАВЕЦ – златен актив в контекста на система доминирана от ВЕИ.“
Липсва стратегия
Липсата на приета енергийна стратегия в България спъва развитието на сектора и е проблем за бизнеса.
„На този етап зеленият преход в България се характеризира с едно – тотална анархия, няма никакъв план. Ние не знаем, нито сме планирали бъдеще, защото стратегия и планиране са две взаимносвързани неща. Но България не е планирала след 5 – 10 – 15 години каква част от своята енергия иска да получава от ядрени централи. Не знаем колко искаме да получаваме от ТЕЦ и ВЕЦ”, каза председателят на Надзорния съвет на "Еврохолд България" АД Асен Христов.
По думите му няма да се построят нови фотоволтаици, тъй като преносните мощности към момента нямат необходимия капацитет.
Липсва план и визия, носим се по течението, а понякога се опитваме да плуваме срещу него“, каза още съоснователят на CWP Global Димитър Енчев по време форума.