Санкциите не плашат Русия: Москва каза, че си има други купувачи за газа
Владимир Путин увери, че Русия не е виновна за поскъпването на енергийните носители на европейския пазар
Русия продължава да изпълнява задълженията си по договорите за доставка на природен газ в Европа. Това заяви руският президент Владимир Путин на днешното заседание на правителството, в което се включи чрез видеоконферентна връзка, предава Reuters.
„Доставяме всичко, което трябва до нашите основни потребители и в Европа, и в други части на света. На 100% е напълнена даже газопреносната мрежа на Украйна“, посочи той.
Путин увери, че Русия не е виновна за поскъпването на енергийните носители на европейския пазар.
Цените растат, но не по наша вина. Това е резултат от техните грешки. Няма какво да ни обвиняват!“, посочи той.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров пък заяви, че страната разполага с достатъчно купувачи на своя газ и петрол дори и със санкциите на западните държави и техните съюзници.
„Няма да убеждаваме никого да купува нашия петрол и газ“, каза Лавров по време на брифинг в Турция след среща с украинския си колега Дмитро Кулеба. „Ако искат да го заменят с нещо, да заповядат, ще имаме пазари за доставки, вече ги имаме“, допълни дипломатът, цитиран от Bloomberg.
Лавров направи изказването докато Европа – най-големият единичен пазар на руски енергийни продукти, анализира дали и какви ще са последиците за нейните собствени доставки от войната в Украйна. Континентът, който се нуждае от руски газ за 30% от потреблението си, се опитва да намали тази зависимост, търсейки нови източници и подобрявайки ефективността и използвайки повече възобновяема енергия.
По-рано тази седмица САЩ вече забраниха вноса на руски петрол и газ. Ограничения въведе и Великобритания, която обаче не посмя да стигне до пълна забрана.
Русия, която в момента доставя природен газ на Китай чрез газопровода „Силата на Сибир“, води преговори с Пекин за друга дългосрочна сделка за доставки през Монголия. В момента руската газова инфраструктура не е способна на промяна на посоката на потоците нито към изток, нито към запад. Но ако бъде постигнато споразумение, ще се построи интерконектор, намалявайки зависимостта на Русия от европейските покупки.
Същевременно срещата в Турция между външните министри на Русия и Украйна - Сергей Лавров и Дмитро Кулеба, за постигане на примирие, приключи без успех.
Украинският външен министър обясни причината за разминаванията с руския му колега Сергей Лавров:
На тази среща идваме с различни убеждения! Аз идвам като външен министър, на който е поверено да търси решения и да взема решения, а той, както той сам каза, е дошъл да слуша. Това е разликата в подхода.“
Лавров от своя страна обвини Запада, че разпространява невярна информация за намесата на Москва в Украйна, като добави, че ядрена война е малко вероятна, след като се появи такава информация. Руският дипломат също така се ангажира, че Москва ще се опита да намали степента на зависимостта си от западните икономики в бъдеще.
Путин изрази увереност, че руската икономика, ще издържи на санкционния натиск, който й е отправен.
Безспорно икономиката ще се адаптира към новата ситуация. Ще продължаваме да заменяме вносните стоки с произведени в Русия. В края на краищата всичко това ще доведе до повишаване на нашата независимост, самостоятелност и суверенитет“, каза Путин.
По-рано днес правителството забрани износа в чужбина на около 200 вида стоки. Става дума за технологично, телекомуникационно и медицинско оборудване, транспортни средства, селскостопанска техника и електрическа апаратура. Забраната за износ остава в сила до края на годината. Изключение се прави за страните от Евразийския икономически съюз, Абхазия и Южна Осетия.