Коренна промяна в потребителските навици – българите харчат все по-разумно
За първи път от 10 години няма бум на задлъжнялостта в България през януари
За първи път от 10 години насам няма бум на задлъжнялостта в България през януари. Това сочат наблюденията на Асоциацията за управление на вземания (АУВ). Техните вътрешни данни показват, че по-голямата част от потребителите са съумели да харчат според възможностите си по време на коледните и новогодишните празници и масово не срещат финансови затруднения през януари.
Статистиката показва, че този януари едва около 10% от анкетираните от АУВ хора изпитват затруднения със задълженията си в резултат от неразумно потребление в празничните дни. За сравнение, през изминалите години този дял обикновено е около 30%. При това, тези затруднения сега „не са съществени” и потребителите могат да се справят с тях в рамките на следващия месец.
Промени в поведението
В началото на 2024 г. ставаме свидетели на едно по-разумно поведение“, коментира Райна Миткова, председател на Асоциацията за управление на вземания.
Коренната промяна спрямо предходни години през януари Асоциацията обяснява с навиците на потребителите, които в последните 2 години заради инфлацията са станали „по-предпазливи“. Те все по-често изготвят бюджет за празничните дни с основните пера, оставяйки си дори буфер.
Като допълнение към това по данни на Асоциацията много хора са получили и допълнителни приходи през декември под формата на коледни бонуси.
Очаквано най-трудно с бюджета е за младите потребители до около 30 години, които все още не са свикнали да преценяват добре приходите и разходите си и се изкушават от скъпи ваканции и техника.
Въпреки това и при тази група не наблюдаваме сериозни сътресения. Не очакваме бум на просрочени задължения и през следващите месеци“, казва Лилия Димитрова, зам.-председател на Асоциацията.
Очакванията
От Асоциацията очакват през 2024 година банките да останат най-големият кредитор на пазара на задължения. Небанковите финансови институции и телекомите ще бъдат следващите по обем на задълженията кредитори. Междуфирмената задлъжнялост ще се задържи на относително стабилни нива, а плащаемостта ще се реализира с минимално забавяне.