Забавените проекти по ОПОС могат да бъдат спасени
Не всички от тях ще получат допълнителни средства
"Бюджетът по ОПОС 2007-2013 г. може да бъде усвоен в случай, че бъде постигната пълна мобилизация на бенефициентите, но това зависи от темпото, с което ще приключат проектите". Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева по време на пресконференция във ведомството, предаде репортер на Economic.bg.
По думите й голяма част от проектите в сектор „Води” ще бъдат приключени като дейност до края на месец октомври и ще могат да бъдат отчетени. "Изключения правят 11 проекта, които се определят като рискови и подлежат на преразглеждане и фазиране", добави Василева. Рисковите проекти са Банско, Шумен, Тервел, Ямбол, Враца, левият Владайски колектор в Столична община, Белене, Бяла-Русенско, Видин, Исперих и Силистра.
След проверки на министерството на място, за всеки един проект по отделно ще бъдат предприети действия, така че да се обособи частта, която може да бъде приключена до края на стария програмен период. И съответно през новия да може да се продължи остатъка, добави министърът.
Банско е един от рисковите проекти, там се изгражда ВИК мрежа, както и пречиствателна станция. Има индикации, че може да бъде завършена източната част, която е един от компонентите на проекта и евентуално да се фазира остатъка от ВИК мрежата в западната част и пречиствателната станция, защото напредъкът не дава основания, че проектът може да приключи в рамките на октомври месец.
На 11 септември ще бъдат обсъдени критериите за фазиране на проектите. "За сектор "Води” имаме право да фазираме проекти. Споразумението с Европейската комисия гласи, че до 200 млн. лева от ресурса на новата програма 2014-2020 г. може да бъде предоставен за довършване на проектите. Сумата е достатъчна, но всичко зависи от мобилизацията на местата. Фазирането ще даде възможност елементи от проектите, които са на финална фаза да могат да бъдат платени със средства от стария програмен период и за останалата част общините да предприемат действия да изпълнят проектите", обясни Василева.
10 причиствателни станции са в риск, заради невъзможност да бъдат приключени през стария програмен период и общините трябва да се мобилизират, съобщи Василева.
Ако се продължава с тези темпове, до края на октомври от останалите проекти трябва да бъдат изградени още 9 пречиствателни станции. Само от началото на 2015 г. до сега 26 пречиствателни станции са приключили работа.
Рискови проекти при отпадъците са регионалната система Бяла-Русенско и Ямболската система за управление на отпадъци, но общините са сигурни, че изграждането може да приключи до края на сроковете. "Тъй като проектът Ямбол включва рекултивация на четири депа, тези дейности може би ще бъдат забавени и няма да могат да бъдат изпълнени”, каза Ивелина Василева.
При сектор „Отпадъци” няма да има възможност за фазиране, така че общините трябва да имат предвид, че всичко останало от стария програмен период трябва да си търси друго финансиране.
На 10 септември ще бъде проведен Комитет за наблюдение по Новата оперативна програма 2014-2020 г. По време на тези форуми пред Комитета ще бъдат представени предложенията на министерството за критериите, които ще бъдат приложими към поканите за проектни предложения, които ще се обявят. До края на годината са предвидени 16 покани, които да бъдат отправени към бенефициенти за стартирането на процедури на обща стойност 1 млрд. лв., допълни министърът на околната среда и водите.