Забраната за земеделие и строителство в Калиакра остава
Работни групи ще търсят решения на казуса
Към Междуведомствената работна група, която координира прилагането на мерки по изпълнение на решението на Съда на Европейския съюз по казуса „Калиакра", ще бъдат сформирани четири подгрупи. Те ще търсят решения по конкретно възникналите въпроси в областта на земеделието, енергетиката, строителството и акваторията в трите защитени зони в района на Калиакра - „Калиакра", „Комплекс Калиакра" и „Белите скали". Това съобщи министърът на околната среда и водите Нено Димов пред журналисти след среща на всички заинтересовани страни по казуса с министър-председателя Бойко Борисов и вицепремиера Валери Симеонов. В инициирания от премиера Борисов разговор бяха представени всички гледни точки, защитаващи различните обществени интереси, съобщи пресцентърът на МОСВ.
На срещата стана ясно, че основният проблем за различните заинтересовани страни е проектът на Интегриран план за управление на защитените зони в района на Калиакра, изготвен от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, а не заповедта, въвеждаща ограниченията в границите на разпространението на приоритетното природно местообитание 62С0 Понто-Сарматски степи, териториите на които са предично държавна собственост.
По време на срещата премиерът е заявил, че всички потърпевши от заповедта ще бъдат обезщетени или икономически, или с подобни имоти. Борисов е уточнил, че резервът на правителството по различните компенсаторни плащания е в размер на 20-30-40 млн. лв.
Според министър-председателя, Планът за управление трябва да се прави на място, за да се чуе всеки човек и всяка съдба. Той уточнява, че парите за обезщетения могат да дойдат и по европейски програми.
По думите на министър Димов, в работните подгрупи ще има представители на всички заинтересовани и когато се постигне единно решение, той ще го защитя в Брюксел. „Докато нямаме максимален консенсус ще считам, че Планът за управление не е приет", категоричен беше министър Димов.
„Балансът между околната среда и опазването й от една страна и между икономическото развитие - от друга, е формулата, която обявих с встъпването си в длъжност и ще я следвам, докато съм министър, защото само балансът между тези два стълба прави благосъстоянието и живота на гражданите по-добри", заяви министърът. По думите му работещо решение може да се намери само, когато има баланс между интересите по опазването на околната среда и местното развитие. Ще продължим работата с браншовите организации и собствениците на земи по намирането на баланса, като същевременно гарантираме, че българският данъкоплатец няма да бъде натоварен със санкции и глоби от стотици милиони за дейностите, за които сме осъдени. Вече има съдебно решение и трябва да работим в рамките на изпълнението му", категоричен бе министър Димов.
Заповедта, въвеждаща ограниченията в разпространението на приоритетното природно местообитание 62С0 Понто-Сарматски степи, публикувана в „Държавен вестник" на 28 юли 2017 г. ще продължи да действа до момента, в който бъде подготвена нова заповед, координирана с кметовете и обсъдена с Брюксел, съобщи министър Нено Димов. Той уточни, че това е необходимо, за да сме сигурни, че ще отговори на решението на Съда на ЕС и няма да се пристъпи към налагане на финансови санкции спрямо България.