На COP29 беше приета рамката на глобалния въглероден пазар
Член 6 от Парижкото споразумение улеснява международното сътрудничество за намаляване на въглеродните емисии
В Баку, Азербайджан дипломатите дадоха зелена светлина на ключовите правила, които управляват търговията с „въглеродни кредити“. С това решение се поставя началото на глобален пазар на въглеродни емисии или накратко - проправя се пътят за богатите страни да плащат за евтини действия в областта на климата в чужбина, като същевременно забавят скъпите съкращения на емисиите у дома.
Става въпрос за придвижването на член 6.4, който поставя началото на оперативната реализация на член 6 от Парижкото споразумение, който беше изправен пред години на застой.
Член 6 от Парижкото споразумение улеснява международното сътрудничество за намаляване на въглеродните емисии.
Той предлага два начина за страните и компаниите да търгуват с компенсации на въглеродни емисии, подкрепяйки постигането на целите за намаляване на емисиите, определени в техните планове за действие в областта на климата, или национално определени вноски.
Първият вариант, известен като член 6.2, позволява на две държави да установят двустранно споразумение за търговия с въглеродни емисии при свои собствени условия.
Вторият, член 6.4, има за цел да разработи централизирана, управлявана от ООН система, която да позволи както на страните, така и на компаниите да компенсират и търгуват въглеродни емисии.
Това ще позволи системата на ООН да стартира още през следващата година, каза един от преговарящите, цитиран от Reuters.
Въглеродните кредити теоретично позволяват на страните или компаниите да плащат за проекти в други части по света, които намаляват емисиите на CO2 или го премахват от атмосферата и да използват кредити, генерирани от тези проекти, за да компенсират собствените си емисии.
Примери за проекти могат да включват отглеждане на мангрови гори, абсорбиращи CO2, или разпространение на чисти печки, които да заменят замърсяващите методи на готвене в бедните селски общности.
Иса Мълдер, експерт по политиката в организацията с нестопанска цел Carbon Market Watch, каза, че приемането на правилата в първия ден на срещата без обсъждане „подкопава доверието“ в процеса на конференцията на ООН за климата. „Стартирането на Cop29 със задкулисна сделка … създава лош прецедент за прозрачност и правилно управление“, каза тя, цитирана от The Guardian.