Заради безводието: Кабинетът обсъжда доизграждането на система „Дунав“
Рестартира се и проектът за нов язовир „Черни Осъм“, който да снабдява Плевен и Ловеч
За да се гарантира водоснабдяването на Северна и Североизточна България се обсъжда доизграждането на т.нар. система „Дунав“. Тепърва обаче ще се изготвя обобщен доклад с начертани мерки и стойността за тяхното изпълнение, който ще бъде представен на Министерския съвет с искане за финансиране на най-приоритетните задачи. Това става ясно от обща среща между служебния регионален министър Виолета Коритарова и министъра на околната среда и водите Петър Димитров.
Нужна е обаче политическа воля и подкрепа за изпълнението им“, коментира Коритарова, цитирана от пресцентъра на ведомството.
Изграждането на т.нар. система „Дунав“ започва още през 80-те години, като се осъществява водовземане от шест шахтови кладенци, разположени по терасата на река Дунав. Изградени са 11 помпени станции и 134 км преносни водопроводи, но само част от тях са в експлоатация.
Чрез съоръжението водата е трябвало да достига до Разград, Исперих, Кубрат, Търговище, Шумен, Нови пазар, Лозница и Попово. Към 2020 г. свързани с мрежата са единствено Разград и три села в района. През същата година е обсъждана отново идеята за доизграждането на системата и възстановяване на водоподаването, за да може да се реши трайно въпросът с водата. Проектът е трябвало да бъде финансиран от „ВиК Холдинг“, който бе създаден през 2020 г. с капитал от 1 млрд. лв.
За щастие имаме време, обединихме се около изграждането на система „Дунав“. Нужно е и възстановяването на хидромелиоративните системи, които в миналото са били много развити, но не са поддържани и са в лошо състояние“, посочи служебният министър на екологията.
Той призова общинските кметове да работят приоритетно за търсенето и разработването на нови водоизточници, които да се включат в системите за водоснабдяване на населените места. Даде пример, че това вече се прави от кметовете на Шумен и Търговище. Въпреки ниските нива на яз. „Тича“, които гарантират все още водоснабдяването за дълъг период от време, градоначалниците търсят мерки за допълнителни водоизточници.
Язовир „Черни Осъм“
От проведената среща, на която са присъствали и кметовете и областните управителите на няколко общини, става ясно, че за да се реши проблемът с водния режим в областите Плевен и Ловеч, ще започват реални дейности за рестартиране на изграждането на язовир „Черни Осъм“. По думите на регионалния министър Коритарова обаче строителството ще отнеме поне 10 години.
За да се облекчи водния режим в Плевен е предвидено изграждането на довеждащ водопровод за подхранване на шахтовите кладенци от Водоснабдителна група „Биволаре“. Това ще повиши количествата подавана вода, но няма да реши проблема на 100%, подчерта регионалният министър. Заедно с общината ще започне активна работа по подмяна на вътрешната водопроводна мрежа, която е стара и амортизирана и в момента води до загуби на вода от 60%. По този начин ще се намалят загубите и авариите.
В момента водите на река Черни Осъм не могат да се ползват пълноценно, защото няма нито язовир, нито пречиствателна станция.
Изграждането на язовира е без алтернатива в дългосрочен план. Това не означава, че няма да предприемем мерки за облекчаване на режима на гражданите”, посочва служебният министър Димитров.
Има и други алтернативни мерки в кратък план, което е въпрос на допълнително споразумение между кметовете и ВиК операторите, допълва той. По думите му засушаването ще продължава, но е факт, че нямаме режим на водата в населените места, които се снабдяват от язовири.
За съжаление големите ни градове не са обезпечени от такива съоръжения“, посочи още министърът.
Той отбеляза, че отминалото лято е било четвъртото сушаво поред, като заради климатичните промени има спад в оттока на реките. Средно за страната той е със 72% по-малък спряно 2023 г. Според него обаче причините за безводието са комплексни и освен сушата друг сериозен фактор е старата и амортизирана водоснабдителна система.
МОСВ ще засили наблюдението на нивата на водите в язовирите, като ще се затегне регулационният режим и приоритетно ще се отпуска вода за питейни и битови нужди. Засегнатите от безводието общини ще приоритизират работата си по подмяна на водопроводните мрежи и да кандидатстват с проекти по инвестиционната програма, финансирана от държавния бюджет.
Министърът на околната среда съобщи, че другата седмица ще свика заседание на Висшия консултативен съвет по водите, на което ще бъде представена ситуацията със засушаването в страна и причините, довели до проблеми със снабдяването с вода за битови нужди и за напояване.