Задава се нова реформа за по-висока втора пенсия
Подготвя се въвеждане на т. нар. мултифондове след мисия на ОИСР в България
Позабравената идея за мултифондовете отново е на дневен ред след приключилата мисия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в България с фокус върху пенсионния модел в България и работата на частните пенсионни дружества. Институцията отбелязала, че българската пенсионна система може да се доразвие с въвеждането на мултифондовете, а от Комисията за финансов надзор вече подготвят промени в тази посока.
В момента деветте частни пенсионни фонда събират 5% от общата осигурителна тежест от 19.8% в т.нар. втори стълб. Това обхваща всички родени след 1 януари 1960 г. или около 3 милиона работещи българи.
Идеята на мултифондовете е да позволи различно ниво на риск при управление на парите от частните пенсионни фондове. Вариантите са два – осигуреният сам да разрешава на фонда по-рисково инвестиране в преследване на по-висока доходност или групиране на осигурените по възраст и рисковите инвестиции да са допустими само за по-младата работна сила и с възрастта да преминават към по-консервативни схеми.
Комисията за финансов надзор и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване заявяват готовност за промени в регулаторната рамка и и посочват, че се
подготвят промени в частното пенсионно осигуряване, които имат основната цел да увеличат доходите за старост и гарантират адекватни пенсионни плащания“.
Това бе част от замисъла при прокарването на пенсионната реформа и създаването на втория стълб. Впоследствие обаче тя бе позабравена, а частните пенсионни фондове инвестират постъпленията консервативно и основно в държавни ценни книжа, които предоставят сравнително ниска доходност.
Дружествата обаче настояват за разхлабване на правилата, по които те могат да инвестират парите на осигурените, за да им осигурят по-висока доходност и съответно по-големи втори пенсии.
В дългосрочен план ефектът от застаряването на населението и очакваната по-висока продължителност на живота до голяма степен ще се компенсира от по-ниските коефициенти на заместване на дохода от първия стълб за лицата, които са се осигурявали и в двата стълба на пенсионната система. Тъй като тези лица ще получават и втора пенсия от универсалния пенсионен фонд, бъдещата адекватност на пенсиите ще зависи до голяма степен от коефициента на заместване, който ще бъде постигнат от втория стълб.
Пенсионната система е една от ключовите теми, по които редица институции като Световната банка и Международният валутен фонд натискат за реформа в България заради демографската криза и посочват, че при липса на такава на България ще ѝ се наложи да почне да тегли дълг, за да плаща пенсии.
Препоръките на ОИСР по различни теми са във връзка с кандидатурата на България за членство в институцията. Кандидатура бе подадена още през 2007 г., а последните сигнали от властта обещават влизане в края на 2025 г.