Законът за цифровите услуги на ЕС: ефективно оръжие срещу дезинформацията?
Останалият свят ще следи отблизо как се развиват тези законодателни усилия в Европа
На 25 август 2023 г. в Европейския съюз беше постигнат важен крайъгълен камък: Законът за цифровите услуги (DSA) влезе в сила за много големи онлайн платформи и търсачки (VLOP и VLOSE). Това законодателно начинание е критичен отговор на належащия проблем с дезинформацията в днешния дигитален пейзаж.
TheMayor.EU разгледа какво представлява DSA, неговата приложимост към дезинформацията и очакваното въздействие.
Какво представлява DSA?
DSA има за цел да служи като рамка за справяне с незаконното съдържание. Това е изчерпателен набор от правила и разпоредби, предназначени да защитят цифровата информационна екосистема. Той е насочен към цифрови платформи, особено тези с над 45 милиона потребители в ЕС, с цел осигуряване на отговорна и прозрачна онлайн среда.
Като такава, основната цел на DSA е ефективното противодействие на дезинформацията. Той постига това чрез няколко ключови мерки:
- Големи глоби: DSA въвежда значителни глоби за нарушения, като изпраща силно послание към цифровите гиганти, че трябва да поемат отговорност за съдържанието, което хостват. Това служи като възпиращ фактор срещу разпространението на дезинформация;
- Защита на младите потребители: Забележителна характеристика на DSA е неговата ясна позиция срещу целенасочената реклама, която експлоатира детски профили. Това подчертава ангажимента на ЕС да предпазва младите умове от вредно съдържание;
- Прозрачност и сътрудничество: DSA задължава платформите да споделят данни с независими изследователи. Тази прозрачност насърчава по-задълбоченото разбиране на цифровата екосистема и помага за идентифицирането и ефективната борба с дезинформацията.
Въздействие и предизвикателства
С влизането в сила на DSA дигиталните платформи, включително сайтове за социални медии, като TikTok, Meta (Facebook) и други, направиха публични изявления за това как планират да се съобразят с новите правила. TikTok, например, въведе за ЕС допълнителна опция за докладване на незаконно съдържание, включително реч на омразата и тормоз.
Въпреки че DSA беше приветстван като „забележително законодателство“, някои критици посочват, че определени платформи, показващи вредно съдържание, като Netflix и Airbnb, не са включени в списъка с 19 определени платформи. Все пак има място за корекции и допълнения в бъдеще.
Служители на ЕС изтъкнаха стриктното прилагане на DSA, като онлайн платформите са изправени пред солидни глоби или дори забрани за неспазване. Участието на гражданското общество в надзора, заедно с адекватните ресурси на национално ниво, е от съществено значение за ефективното правоприлагане.
Глобално въздействие и ценности на ЕС
DSA привлече международно внимание, като и други страни наблюдават отблизо как ЕС регулира онлайн платформите. Законът е пример за ангажимента на ЕС да поддържа ценности в цифровия свят и може да повлияе на подобни разпоредби в световен мащаб.
С влизането в сила на DSA потребителите в ЕС могат да очакват по-голяма прозрачност по отношение на модерирането на съдържание в цифровите платформи, както и механизми за обжалване на решения, свързани с модерирането на съдържание.
Определените VLOP и VLOSE, ако приемем, че са били уведомени на 25 април 2023 г., трябва да спазват Закона за цифровите услуги (DSA). Това съответствие обхваща няколко ключови аспекта, включително излагане на причините, обжалвания, извънсъдебно разрешаване на спорове, обяснимост и достъп на проверен изследовател (частично), считано от 25 август 2023 г.
Гледам напред
VLOP и VLOSE трябва да публикуват първите си доклади за прозрачност (и на всеки 6 месеца след това), считано от 25 октомври 2023 г. Освен това DSA ще се прилага изцяло, а крайният срок за държавите членки на ЕС да създадат координатори за цифрови услуги (DSC) е определен за 17 февруари 2024 г. DSC ще играят решаваща роля в надзора и налагането на спазването на DSA на национално ниво.
Законът за цифровите услуги на ЕС представлява новаторска стъпка към отговорно цифрово управление и борбата с дезинформацията. Той създава прецедент за други региони и засилва значението на прозрачността, отчетността и защитата на потребителите в цифровата ера.