Заплатите са скочили с над 12% в края на 2021 г.
В някои сектори разходите за труд гонят ръстове от 20%
Разходите за труд в България нарастват значително през последните три месеца от миналата година, показват предварителните данни от Националния статистически институт. За един отработен час работодателите са плащали за труда на работниците си с 12.1% повече през четвъртото тримесечие на 2021 г. спрямо същия съпоставим период на предходната година.
Според националната статистика в края на миналата година увеличаването на разходите за труд в индустрията е с 11.8%, в сферата на услугите - с 11.4%, а в строителството - с 14 на сто.
Тенденцията на увеличаване на разходите за труд в България е видна от второто тримесечие на миналата година. Впоследствие през летните месеци на 2021 г. разходите за труд ускориха съществено ръста си, отново подхранени предимно от увеличенията в индустрията, услугите и строителството.
Скоростният ръст на разходите следва временната линия на спад, която доминираше в месеците на въведеното извънредно положение заради пандемията и налагането на ограничителни мерки през 2020 г.
По икономически дейности през периода октомври - декември 2021 г. най-висок ръст на общите разходи за труд в България спрямо същия период на 2020 г. е регистриран в икономическите сектори „Административни и спомагателни дейности“ - със 17.9%, „Култура, спорт и развлечения“ - със 17.8% и „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - със 17.6%. Намаление на общите разходи за труд е регистрирано в „Операции с недвижими имоти“ - с 2.3%, показват данните на НСИ.
В същото време разходите за възнаграждение за един отработен час (разходите за заплати) през четвъртото тримесечие на 2021 г. се увеличават с 12.7%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) нарастват с 9.4%.
По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо четвъртото тримесечие на 2020 г. варират от повишение с цели 19.3% за сектор „Хуманно здравеопазване и социална работа“ до спад с 3.6% за „Операции с недвижими имоти“.