Започва срещата на лидерите от Г-20 в Рим
На форума ще бъдат обсъдени проблемите, свързани с пандемията, глобалното възстановяване и климатът
Днес започва срещата на лидерите от Г-20 в Рим. Събитието e двудневно и се провежда за първи път в Италия, предава БНР.
Г-20 е под председателството на италианския премиер Марио Драги. При изключително специални мерки за сигурност в Рим, разговорите ще се проведат в модерния конгресен център La Nuvola в квартала ЕУР, отцепен като „червена зона”. Участват президентите и премиерите на 20-те най-мощни икономики в света, Испания - с постоянна покана, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и др.
Президентите на Китай и Русия, Си Цзинпин и Владимир Путин, ще бъдат включени във видео конферентна връзка. Това вероятно не предвещава сътрудничество, особено по енергийните въпроси, в момент когато климатичните промени са в центъра на вниманието точно преди започващата Конференция на ООН COP26 в Глазгоу, Шотландия. На срещата лично ще присъства външният министър Сергей Лавров.
Темите на разговорите на събитието са ситуацията и последствията от пандемията, климатичната, енергийната и икономическа криза, както и положението в Афганистан.
Форумът предлага възможност за диалог по високите цени на петрола и газа, тъй като включва делегации от големи производители на енергия като Саудитска Арабия и Русия, големи потребители в Европа и Китай, както и САЩ, които са и двете.
Очаква се на срещата президентът на САЩ Джо Байдън да настоява за споделяне на повече информация по проблемите с веригите за доставки, които забавиха растежа в развития свят. Затварянето на пристанища и фабрики, недостигът на морски контейнери и нарастващото търсене доведоха до закъснения на доставките на всякакви стоки - от велосипеди до компютърни чипове, използвани в смартфони и автомобили.
В дългосрочен план лидерите могат да обсъдят усилията за диверсифициране на доставките на ключови стоки като маски, други медицински предпазни средства и полупроводници.
Г-20 вероятно ще приветства постигнатото споразумение за глобален минимален корпоративен данък, целящо да попречи на мултинационалните компании да укриват печалби в страни с по-ниски или никакви данъци.
Паралелно с Г-20 в Рим ще се проведе манифестация на движението „Петъци на бъдещето” и протести срещу Зеления пропуск.
Италианското председателство на Г-20 за 2021-а година отчита, че са се провели общо над 300 събития, срещи и заседания.