Защо китайците бойкотират Nike и H&M?
Основни китайски платформи за електронна търговия изтеглиха техни продукти от продажба
Търговските гиганти Nike и H&M са изправени пред бойкот в Китай, след като компаниите изразиха загриженост относно предполагаемото използване на принудителен уйгурски труд при производството на памук в Синцзян. Много китайци призоваха за бойкот, известни личности прекратиха връзките си с марките, а платформите за електронна търговия отказаха да продават стоки на H&M.
Това се случва, след като наскоро ЕС, Великобритания, Канада и САЩ наложиха санкции на Китай. Страната бе обвинена в сериозни нарушения на правата на човека срещу уйгурското мюсюлманско малцинство в Синцзян. Санкциите, включително забраните за пътуване и замразяването на активи, са насочени към висши служители в северозападния регион.
BBC припомня статията си от декември, в която се цитира ново изследване, според което Китай принуждава стотици хиляди хора от малцинства, включително уйгури, да извършват ръчен труд в памучните полета в Синцзян.
Как Nike и H&M се оказаха тук?
Въпросните изявления бяха направени от компаниите миналата година, но се появиха отново през последните дни след обявяването на западните санкции.
И двете компании заявиха в отделни позиции, че са притеснени от съобщенията, че уйгурите са принудени да берат памук в Синцзян и че не произвеждат продукти от региона.
Но най-новият фурор е предизвикан от неотдавнашен пост в социалните мрежи от Комунистическата младежка лига, група на китайската комунистическа партия. В него се казва, че марките разпространяват слухове за бойкот на памука в Синцзян, но същевременно искат да печелят пари в Китай.
Оттогава държавните медии стартираха кампании в защита на памука в Синцзян и критикуват двата бранда.
Китайската държавна медия (CGTN) сподели видео в Weibo, в което се твърди, че показва реалността на брането на памук в Синцзян. В него се има кадри с модерни системи за автоматизация и цитати от уйгурски фермер, според които хората "са се борили" да работят там за високи печалби.
CCTV заяви, че H&M е направила грешка в опитите си да бъде "праведен герой" и че "трябва да плати висока цена за своите грешни действия".
H&M China все още не е отговорила на запитвания на BBC, но в сряда компанията публикува изявление в Weibo, в което казва, че "уважава китайските потребители, както винаги" и че "не представлява никаква политическа позиция".
До сряда вечерта поне три основни китайски платформи за електронна търговия – Pinduoduo, JD.com и Tmall – свалиха продуктите на H&M от продажба. Различни местни знаменитости публикуваха изявления, че прекъсват връзките си с марките, а една от тях отбелязва, че "интересите на страната са преди всичко".
В социалните медии се надигна огромна вълна от реакции срещу двете компании, с многобройни призиви хората да бойкотират техните продукти. Хаштагът „Подкрепям памук Синцзян“ сега е най-популярната тема в Weibo с над 1.8 милиарда споделяния.
Същото се случи и с Nike, след като се разпространи изявлението на гиганта за спортни стоки, в което се казва, че е "загрижен" за съобщенията за принудителен труд в Синцзян и че не използва памук от този регион.
Китай обича да прилага търговската си сила и национализъм на дребно, за да оказва натиск върху правителствата и мултинационалните компании – за предпочитане едновременно.
Какво е Синцзян и кои са уйгурите?
Синцзян, най-големият регион в Китай, произвежда около една пета от памука в света. Теоретично автономен регион, в действителност той е изправен пред ограничения, които са се увеличили през последните години.
Там живеят милиони китайски уйгури, мюсюлманско малцинство, което се счита за културно и етнически близко до страните от Централна Азия. През последните десетилетия масовата миграция на хан китайци (етническото мнозинство от Китай) в Синцзян подклажда напрежение с уйгурите, което на моменти се разпалва в смъртоносно насилие.
Това доведе до мащабни мерки срещу сигурността и обширна програма за държавно наблюдение, която според критиците нарушава човешките права на уйгурите. Китай казва, че подобни мерки са необходими за борба със сепаратизма и тероризма.
Уйгури са задържани в лагери, откъдето се носят твърдения за изтезания, принудителен труд и сексуално насилие. Китай ги отрече, като каза, че лагерите са съоръжения за „превъзпитание“.