„Защо ви е страх от надзор, г-н Лорер?“: Пулев променя контрола във ФнФ
Бившият министър на иновациите разкритикува промените във Фонда с думите, че се връщат „гнили практики от миналото“
Служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев днес официално назначи 3-членен Надзорен съвет към „Фонд мениджър на финансовите инструменти в България“ ЕАД (Фонд на фондовете). Това се случва след поредна порция съмнения за конфликт на интереси в дружеството и решение на Министерския съвет за промяна на устава и преминаване от едностепенна форма на управление към двустепенна.
Случва се и след обвинения от предшественика на Пулев, че с този ход всъщност се връщат „гнили практики от миналото“.
Как се променя ФнФ?
Накратко – ФнФ вече ще има и Управителен, и Надзорен съвет. Досега дружеството, което през новия програмен период се очаква да отговаря за допълнителни над 2 млрд. лв. публичен ресурс, се ръководеше само от УС – при това не с трима, както е по устав, а само с двама членове в него.
В досегашната структура има концентрация на власт и правомощия в ръцете на Управителния съвет, а чрез новата това ще се елиминира. Така се постига по-добър контрол върху вземането на решенията, повече прозрачност и пълна публичност на работата на Фонда“, аргументира решението си министър Пулев.
Тримата назначени в новоучредения Надзорен съвет са Венцеслав Аврамов, Николай Генчев и Николай Марков. Описани са от ведомството като „уважавани професионалисти и водещи експерти в областта на управлението на дългови и дялови финансови инструменти“. Те ще изпълняват функциите до провеждането на конкурс за избор на редовни членове, както е заложено по Закона за публичните предприятия.
Връщането на Надзорния съвет в структурата на ФнФ предизвика напрежение между настоящия и бившия министър на иновациите.
„Защо ви е страх от надзор, г-н Лорер?“
С тези думи Пулев се обърна към своя предшественик, сега депутат от „Продължаваме промяната, Даниел Лорер в отговор на отправено му от самия него питане. На въпроса с въпрос той отговори миналата седмица по време на парламентарния контрол, когато бившият – и първи – министър на иновациите и растежа определи действията му като
връщане на гнили практики от миналото“.
Лорер разкритикува реформите на наследника си във ФнФ, при това само няколко дни след като Пулев назначи бивши партийни функционери от БСП и ИТН в Българската банка за развитие. Той определи като грешно закриването на създадения от редовното правителство Консултативен съвет към Фонда и връщането на премахнатия по-рано Надзорен.
„С изменението на устава (б.р. – на ФнФ) сега вие променяте отново системата на управление към това, което тя беше и което ние премахнахме. Премахвате консултативния съвет, безплатен, избран от хора от индустрията и представителните органи, които управляват европрограми и вместо това избирате трима души, излъчени от министерството самостоятелно“, каза Лорер.
Според него Надзорният съвет крие опасност от „непрозрачно управление на една организация, създавайки допълнителни нива не на контрол, а на самовластие“. Пулев контрира обвиненията с думите, че това всъщност се прави за повече контрол и прозрачност.
За жалост, когато заговорим за контрол, много хора получават паник-атаки“, коментира още служебният министър.
Припомняме, че през август Пулев обяви стартирането на одит във ФнФ заради съмнения за конфликт на интереси. Тогава той не даде повече подробности и темата заглъхна. Единствено намекна, че става дума за актулна по това време новина. Такава бе тази за отпускането на 100 хил. лв. от фонда Innovation Capital на стартъпа Foody.to, чийто съосновател е бившият депутат от „Продължаваме промяната“ Деница Симеонова.
Сегашните трусове във ФнФ всъщност са пореден епизод от сагата около него. Още преди Лорер да поема отговорността за него, в ролята си на принципал, Фондът стана мишена на Асен Василев миналата година. Докато беше служебен министър на финансите, той поде проверка на дружеството с мотива, че въпреки периодичните финансови инжекции от страна на правителствата, то е на загуба. И тогава обществото не бе информирано за резултатите от одита, но затова пък бе извършена поредна смяна на ръководството.
Тримата нови в Надзора на ФнФ
Венцеслав Аврамов
Има над 17-годишен опит в одит, консултации по сделки и управление на частен капитал. Представител за България и региона на водещи международни инвестиционни фондове. От 2014 г. е член на Управителни и Надзорни съвети на компании в България, Гърция и Северна Македония. Съдружник в дружество за управление на недвижими имоти. Завършил е икономика и бизнес администрация в Американски университет в Благоевград.
Николай Генчев
Има дългогодишен опит в консултантския бизнес и във всички сфери на финансовия бизнес. Близо 20 години заема висши мениджърски позиции в управителни и надзорни органи на финансови институции, също така и браншови асоциации и организации с идеална цел. Финансист с опит в страната и в целия регион. Николай Генчев освен инвеститор, е и ментор на млади предприемачи. Има значителен опит и в изграждане на успешни екипи, определящи пазарните трендове; в реструктуриране и реорганизиране на бизнеси; в реализиране на знакови стратегически промени; в структуриране на финансови и инвестиционни продукти. Опитът му е и сферата на дигиталната трансформация във финансовия свят, включително финтех, както и спонсориране на вътрешно-фирмени иновации. Генчев е магистър по стопанско управление (MBA) от Софийския университет. Завършил е многобройни професионални обучения и курсове, включително в Харвардското бизнес училище. Убеден последовател на личностното развитие през целия живот.
Николай Марков
Има над 20-годишен, в т.ч. и управленски, опит в оценки, бизнес-моделиране, финансови и икономически анализи, проектно финансиране, сделки, проверки (due diligence), регулаторно съответствие (compliance) и други проекти в световни одиторски и други компании, за клиенти в България, други страни в Европа, Америка и Азия. Николай Марков е работил и по редица проекти за финансови институции, вкл. за Световната банка, институционални фондове, финансирани с европейски средства, частни европейски фондове, европейски и азиатски банки, глобални финтех компании. Член е на управителния съвет на Камарата на професионалните оценители в България. Завършил е финансово и банково управление в Университет на Пирея – Гърция. Сертифициран финансов анализатор (CFA) и независим оценител.