Завръщане към „Газпром“: Според кабинета преговорите вече са неизбежни
Бизнесът постави пределна цена, която според енергийния министър няма как да бъде постигната по друг начин
За служебния кабинет преговорите с „Газпром“ вече са неизбежни. Това заяви енергийният министър Росен Христов на специална пресконференция на новосформирания от президента Румен Радев кризисен щаб по енергетика. Изказването му идва след среща с бизнеса и синдикатите, на която – след искане от страна на властта да определят пределно допустимата за тях цена на газа – работодателите са настояли тя да не надхвърля 250 лв. за мегаватчас. За да може да бъде формирана такава, това означава, че няма как да не се потърси руският газов гигант „Газпром“, с когото да се преговаря за възможността за възобновяване на доставките към България.
Припомняме, че енергийният министър още миналата седмица – преди срещата с бизнеса – допусна преговори с руския доставчик. Днес самият той обясни, че според него задачата не е толкова лесна, колкото изглежда и обвини правителството на Кирил Петков за обтягането на отношенията с Русия, която преди шест месеца започна война в Украйна.
Предишното правителство направи много трудно да се говори с „Газпром“ – изгонихме всички руски дипломати, ситуацията изобщо не е розова. Очевидно ще трябва да се обърнем към тях, очаквам много трудни преговори, но се надявам колегите от „Газпром“ да бъдат дипломатични и да успеем да договорим доставките. Трябва да водим много интензивни преговори с политическа поддръжка и с подкрепа от всички контакти в частния сектор“, коментира Христов.
По думите му руският доставчик дава „драстично по-ниска цена“ и без него максималната граница от 250 лв. на газовия микс би била невъзможна. Припомняме, че според последното заявление на газовия оператор „Булгаргаз“ цената на газа в България за септември ще достигне 315 лв. за мегаватчас.
Миналата седмица правителството отказа шест от седемте танкера с американски втечнен природен газ – оферта, отправена още към кабинета на Кирил Петков – с аргумент, че не са намерени слотове за разтоварването на останалите. Сега министърът добави, че започва преговори с Азербайджан за увеличаване на доставките на азерски газ през бъдещата газова връзка с Гърция. Идеята на служебния кабинет е обемът от около 1 млрд. куб. м годишно да бъде увеличен с около 50%, но шансовете не са големи.
Колегие от Азербайджан са скептични за увеличаване на доставките сега“, коментира министърът.
Освен това обаче се водят и преговори с турски компании за доставка на тръбен газ – на цени между тези от „Газпром“ и Азербайджан.
Пълна промяна за „Топлофикация София“
Пълна промяна в „Топлофикация София“ планира да започне служебният кабинет. Проект за кардинално преструктуриране и намиране на вариант за инвестиции и модернизация на оборудването започват да изготвят експерти, събрани от кризисния щаб. В това число влизат и финансисти заради влошеното финансово състояние на дружеството, което към началото на август дължи 323 млн. лв. на „Булгаргаз“. Енергийният министър обаче не даде повече информация за „ремонта“ на дружеството, нито кои ще бъдат експертите, които ще работят по него.
Припомняме, че заради големите дългове на общинското дружество, включително и към Българския енергиен холдинг, миналата година се бе зародила идеята то да се влее към държавното предприятие.