Земеделското министерство иска гарантирани европари за всяка община
Ведомството ще работи в следващия програмен период да отпадне интегрирания териториален подход
Интегрираният териториален подход да бъде заменен в следващия програмен период с гарантирани бюджети за всяка община. Това предложи зам.-министърът на земеделието Стефан Бурджев по време на среща с представители на Националното сдружение на общините (НСОРБ).
Основен фокус на срещата бе новият програмен период на Програмата за развитие на селските райони. С гарантираните бюджети ще се осигури ресурс за всяка община и средствата ще могат да бъдат изразходвани според нуждите на общините.
Целта ни е да няма привилегировани населени места и да се намери баланс“, допълни още зам.-министърът. По този начин ще се осигури ресурс за решаване на проблемите в цялата страна, според техните специфики. Бюджетите ще се определят спрямо разработена методика, като водещ критерий ще бъде населението“, каза Бурджиев.
Зам.-министърът на земеделието очаква предложенията на представителите на сдружението. „Надавам се да имаме конструктивен диалог, в който да представите вашите предложения и виждания и които ще подпомагат нашите действия занапред“, изрази надежда Бурджев.
По време на срещата бе обсъдено и приключването на настоящия програмен период на Програмата за развитие на селските райони, както и подготовката на условията за кандидатстване по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“.
Припомняме, че Държавен фонд „Земеделие“ разплати близо 2.4 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014 – 2020 г.) за периода от 21.12.2021 г. до 12.01.2022 г. Подпомагане получиха 18 проекта, като разпределението по мерки е, както следва:
- по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ са наредени 1 172 639.97 лв. по един проект;
- по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/ маркетинг на селскостопански продукти“ са наредени 187 498.86 лв. по един проект;
- по подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ са наредени 56 731.50 лв. по един проект;
- по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ са наредени 282 762.02 лв. по един проект;
- по подмярка 9 "Учредяване на групи и организации на производители“ са наредени 195 580 лв. по един проект;
- по подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие“ са наредени 441 626.57 лв. по 7 проекта;
- по подмярка 19.4 „Текущи разходи и популяризиране на стратегия за Водено от общностите местно развитие“ са наредени 51 147.71 лв. по 5 проекта;
- по мярка 20 „Техническа помощ“ са наредени 3 895.5 лв. по един проект.