Златев: Някои се страхуват от контрола в Закона за горивата
Председателят Контролния съвет на \"Лукойл България\" е озадачен от действията на икономическия министър Емил Караниколов
Никой не може да ви даде точна цифра за дела на сивия сектор при горивата, но ние смятаме, че е между 20 и 30%. Изчислявайки през това, което държавата събира като данъци и акцизи, стигаме до тази цифра. Преди 2-3 години Министерство на финансите беше качило на страницата си и на НАП подобни цифри. После ги свалиха бързо, но мисля, че това е процентът. Това коментира пред журналисти председателят на Контролния съвет на "Лукойл България" и бивш председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Валентин Златев по време на годишната среща на Асоциацията с журналисти.
"Тук би трябвало да се направи оценка какъв е този дял след приемането на закона, защото ние в момента, например, не виждаме нелегални танкери, които да влизат. Вие си спомняте Kemal Ka и другите танкери, които пристигаха, включително с горива от Сирия – те изчезваха и ги няма и до ден-днешен митниците не са намерили цистерните къде са разкарвали тези горива. В момента такова нещо няма. Има ръст на пазара, тоест сивият сектор би трябвало да е свит. Финансовият министър Горанов каза, че е събрал 300 млн. лв. допълнително данъци. Ето това е намаляване на сивия сектор. Сигурно след една година той ще бъде, дай Боже, 15%, но в момента той по-всяка вероятност е под 30%", каза още той.
Той обясни, че именно още по-голямо изсветляване в сектора с горивата цели приетият Закон за горивата, наредбата към който предстои да влезе в сила на 28 октомври. Срещу него обаче са малките търговци с горива, които заплашиха да излязат на протести в цялата страна, ако Министерството на икономиката не внесе бърсо техните промени, които на практика връщат ситуацията както беше преди приемането на сега действащия Закон за горивата.
По думите на Златев в момента няма нищо, което да пречи на всеки един оператор да се регистрира по този закон. Малките търговци обаче не желаят да се регистрират.
"Истината е една и тя е много проста – има една група хора, бизнесмени, които не искат отлагане на закона, не искат промени в него, те искат въобще да го няма този закон. Тоест, те не искат да бъдат регистрирани, не искат да бъдат контролирани, искат да продават там, където искат, каквото поискат и да не се отчитат на никого", каза Златев, коментирайки днешните заплахи на Асоциацията на малките търговци.
Той добави, че не разбира защо, министърът на икономиката Емил Караниколов, който е вносителят на закона, който е органът, който трябва да санкционира неизпълнението на закона, след като участва в самото изработване на закона, внесе след това законопроект, с който на практика отменя закона и прави ситуацията още по-лоша, отколкото беше преди приемането на закона.
„Неслучайно Европейската комисия ясно и точно каза в годишния си доклад, че България трябва чувствително да подобри събираемостта на данъците. Това става чрез някакви правила, които трябва да се спазват. Тези хора, които ще протестират, не искат това, те искат да живеят така, както са живели досега, това е истината“, заяви председателят на Контролния съвет на "Лукойл България".