Европейският съюз търси начини да успокои Тръмп
Блокът ще търси сфери за възможно сътрудничество със САЩ с цел премахване на тарифната опасност
Европейският съюз обмисля варианти за „успокояване“ на Доналд Тръмп, който в сряда спечели президентските избори в САЩ. Това се случва на фона на заплахите на републиканеца, че когато влезе в Белият дом, ще върне американските мита и ще предприеме други търговски действия срещу Блока, заедно с крайните изказвания по отношение на Китай, пише Reuters.
Малко преди президентската си победа, Тръмп предупреди, че ЕС ще трябва „да плати висока цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки.
Брюксел вижда като напълно реална заплахата за 10% мито върху целия европейски износ за САЩ, а китайските продажби вероятно ще бъдат обложени с 60%. Представители от Блока са казали за Reuters, че това не е просто кампанийна реторика.
Европейската комисия вече е започнала да анализира въздействието върху Блока на евентуалните мита, както и върху онези нации, които вероятно ще бъдат най-силно засегнати. Те биха могли да засегнат големите производители на автомобили Германия и Италия, които са основни износители от ЕС за Съединените щати.
Макар и предпазливо, някои европейски правителства изразиха безпокойство в навечерието на изборите, казват дипломати от ЕС.
В допълнение към прекия удар върху забавената икономика на ЕС от митата, Съюзът може да получи втори удар, тъй като китайските производители, които на практика са изправени пред по-големи бариери в САЩ, може да насочат повече от износа си към Европа.
В отговор на митата, наложени от Тръмп през 2018 г. върху европейската стомана, Съюзът въведе предпазни мерки за ограничаване на вноса на стомана без мита на своите пазари. Но тези мерки трябва да изтекат през юни 2026 г., като не е възможно удължаване съгласно правилата на ЕС или СТО.
ЕС ще се стреми да се свърже с бъдещата администрация на Тръмп преди встъпването му в длъжност и вече обмисля бъдещи области на сътрудничество, които биха могли да облекчат или дори да премахнат тарифната заплаха.
Една възможност за действие е втечненият природен газ (LNG), от който ЕС може да внася повече от САЩ, за да облекчи търговския дефицит, който тревожи Тръмп.
Да правиш бизнес с Тръмп
През 2018 г. Тръмп и тогавашният ръководител на ЕС Жан-Клод Юнкер се споразумяха за сделка, която включваше желанието на ЕС да внася повече втечнен природен газ от САЩ. Това спомогна да се предотврати налагането на нови мита върху европейските стоки, с изключение на стоманата и алуминия.
Брюксел се надява, че Тръмп отново ще се окаже президент, с когото може да прави бизнес. Инвестициите в ЕС за диверсификация на енергийните доставки, особено след инвазията на Русия в Украйна, биха могли да доведат до увеличени потоци на втечнен природен газ от САЩ, смятат представители на блока, цитирани от медията.
Някои дипломати от ЕС предполагат, че Китай, по отношение на който политиката на САЩ вероятно ще стане по-строга, може да бъде друга област на сътрудничество, въпреки че желанието на ЕС да се придържа към глобалните търговски правила и „намаляването на риска“, но не и да се отдели от Пекин, ще направи дискусиите трудни.
Президентството на Тръмп може да доведе и до други важни последици за Европа, която е изправена пред дългосрочното предизвикателство как да финансира социалните разходи за застаряващото население по време на скромен икономически растеж.
Ако Тръмп намали подкрепата за НАТО и войната в Украйна, европейските правителства ще трябва да финансират нарасналите разходи за отбрана от бюджети, които вече са натоварени от нивата на националния дълг, достигащи близо 90 на сто от БВП.
Ако предложенията на Тръмп бъдат приети, те ще натежат върху европейския растеж и вероятно ще забавят инфлацията, особено ако производителите, които вече страдат от продължителна индустриална рецесия, започнат да свиват работната ръка.
Увеличеният внос от Китай също може да доведе до по-ниски цени, докато повече петролни сондажи и производство на въглища в САЩ може да допринесат за дефлационен натиск.
Инфлационните тарифи на Тръмп и по-високият бюджетен дефицит вероятно ще укрепят щатския долар, така че САЩ може да изнесат част от собствената си инфлация, но това няма да е достатъчно, за да компенсира другите фактори, които натежават върху цените.
Това може да принуди Европейската централна банка да намали лихвените проценти под 2% през следващата година, което отново ще стимулира растежа след няколко години на ограничителна политика.