Участващи в държавното саниране фирми са глобени с 400 000 лв. заради картел
КЗК разследва компании от Търговище и Гоце Делчев, предстоят резултатите за Пловдив
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби с 398 хил. лв. 27 фирми, за които е доказала, че са участвали в картел при изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради (държавното саниране за 2 млрд. лв. - бел. ред.).
От Комисията посочват, че фирмите нарушители са участвали в обществените поръчки на общините Търговище (147 761 лв.) и Гоце Делчев (250 413 лв.).
Обществените поръчки са две - едната е за извършване на обследвания за установяване на техническите характеристики и на технически паспорти на сгради, а другата е за енергийна ефективност и предписване на необходимите енергоспестяващи мерки.
В рамките на проучването КЗК е установила, че участниците по всяка една от двете обществени поръчки са се споразумели относно разпределянето на обектите, възлагани в процедурата, както и относно цените, които да предложат на възложителите. Споразуменията имат за цел пълно предотвратяване на конкуренцията при подаването на оферти в процедурите за възлагане на обществени поръчки, като определят печелившия участник по всяка обособена позиция и така предопределят избора на възложителите.
Изводите на Комисията се основават на събрана електронна кореспонденция между участниците, информация и доказателства от възложителите, както и от самите участници.
Припомняме, че на 26 юни 2019 г. КЗК откри процедура за установяване на картел при държавната програма за саниране. Производството пред КЗК беше образувано по сигнал на кмета на Община Търговище, който изпрати на Комисията информация и доказателства за договорки между участниците в обществена поръчка на община Търговище за разпределяне на обектите, възлагани в рамките на Националната програма за енергийна ефективност.
Вследствие на получения сигнал, Комисията е извършила внезапни проверки на място в офисите на трима от участниците - „ВМЛ-консулт“ ЕООД, „Архкон Проект“ ООД и „Евиданс инженеринг“ ЕООД. КЗК иззе копия на електронна кореспонденция, съдържащи данни за подобни договорки между участници и в други процедури за възлагане на обществени поръчки по държавната програмата, включително и в процедура на кмета на Община Пловдив.
От КЗК уточняват, че
предстои да се произнесе по сигнала за картел в Община Пловдив, където се разследват 33 фирми.
Глобените сега компании:
- „Мултиплекс инженеринг“ ЕООД
- „ВМЛ – консулт“ ЕООД
- „Димитров и син“ ЕООД
- „Адапт“ ЕООД
- „Архкон Проект“ ООД
- „Евиданс инженеринг“ ЕООД
- „Тобо инвест“ ЕООД
- „Фрибул“ ООД
- „Корект“ ЕООД
- „Инфрам“ ЕООД
- „Интконс“ ЕООД
- „Ен Екип“ ООД
- „Протико Ил“ ООД
- „ВМЛ – консулт“ ЕООД
- „Архкон Проект“ ООД
- „Евиданс инженеринг“ ЕООД
- „Протико Ил“ ООД
- „Консултантска Инженерна група“ ООД
- „Кимтекс – ЛС“ ООД
- „Експрес Консулт“ ЕООД
- „Соларват“ ЕООД
- „БОАЛ“ ООД
- „Пешев“ ЕООД
- „Джи Ер Ен Пауър България“ ООД
- „Пловдивинвест“ АД
- „Стройконтрол“ ООД
- „Си Енд Би Енерджиконсулт“ ЕООД