$102 трилиона световен дълг: Кой с колко допринася (графика)
България се нарежда на 89 място сред класираните 186 държави
2024 г. се очаква да завърши с невиждан досега световен публичен дълг. Прогнозоата е, че той ще достигне 102 трилиона долара, като САЩ и Китай ще допринесат в голяма степен за ръста.
Само от 2023 г. насам увеличението на световния дълг е с 5 трлн. долара. В перспектива се очаква нивата му да нарастват по-бързо от досегашните прогнози, тъй като правителствените политики не успяват да се справят с рисковете, свързани с дълга, на фона на застаряващото население и нарастващите разходи за здравеопазване. Освен това ескалиращото геополитическо напрежение може да доведе до по-високи разходи за отбрана, което ще надуе още държавните бюджети.
Графиката на Visiual Capitalist по-долу показва разпределението на световния дълг по държави през 2024 г. въз основа на данни от Световните икономически перспективи на МВФ от октомври 2024 г.
Дългът на най-голямата икономика в света – САЩ – продължава да се увеличава. Той представлява 34.6 % от общия държавен дълг в света.
Като цяло нетните лихвени плащания по държавния дълг нарастват до 892 млрд. долара през финансовата 2024 г. До 2034 г. се очаква тези разходи да достигнат 1.7 трилиона долара, като през следващото десетилетие общите нетни разходи за лихви ще възлязат на 12.9 трилиона долара. Нарастващата планина от дългове и по-високите лихвени проценти са сред основните фактори, които повишават нетните разходи за лихви.
Топ 10 на най-задлъжнелите държави
България се нарежда на 89 място сред класираните 186 държави. Нейният държавен дълг се изчислява на 25.7 млрд. долара. Това се равнява на 23.7% от БВП на страната.
Иначе в Европа Обединеното кралство е натрупало най-голям дълг – около 3.65 трилиона долара, което се равнява на 101.8% от БВП. Това е много повече от средната стойност за региона, която през 2024 г. ще възлиза на 77.4% от БВП.
Европа има по-ниско съотношение на дълга към БВП в сравнение със Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион, но европейските бюджети вероятно ще бъдат изправени пред нарастващ натиск в бъдеще поради бавния икономически растеж, търговските войни и застаряването на населението.
Подобно на Северна Америка, съотношението на дълга към БВП ще се увеличи в Азия, Европа и Близкия изток.
Като цяло се очаква до 2029 г. световният държавен дълг да надхвърли 100% от световното производство. В основата на този ръст ще са няколко големи държави, сред които САЩ, Китай, Бразилия и Франция.