250 млн. евро от ПВУ ще бъдат за рекултивация на българските мини
Реформа по REPower е повишаване на прозрачността на процедурите по присъединяване на нови ВЕИ
Над 250 млн. евро от парите по Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат отделени за рекултивация на терените в мините в България. Това каза зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов по време на събитието „Just Transition Opportunities Across Borders“. Организатор на конференцията, част от европейския проект "Преход на възможностите", е "Бранд Медия България", издател на Economic.bg.
Пред Economic.bg Ненов обясни, че това са различни средства от обещаните 250 млн. лв. годишно, които бяха одобрени от Народното събрание за рекултивация само на държавните "Мини Марица Изток".
В случая средствата от Брюксел ще са и за трите въглищни региона – Стара Загора, Кюстендил и Перник.
Разбирането е, че разпределението по региони ще бъде по подобен начин като средствата по Фонда за справедлив преход“, уточни Ненов.
Следователно най-голяма част от тях ще бъдат отделени за най-големия въглищен регион – Стара Загора.
Затова че ново дружество, собственост на държавата, ще рекултивира терените на въглищните мини в районите на Стара Загора, Кюстендил и Перник, стана ясно още миналата седмица, но не се знаеше какви средства ще бъдат отделени.
По думите на Ненов последните месеци се е постигнало разбиране относно възможността в ПВУ да бъде включена нова инвестиция, свързана с възстановяване на нарушени терени.
Примерът, който страната ни ползва, е от Гърция, където има създадено дружество, което е бенефициент по Фонда за възстановяване и устойчивост и то възлага на операторите, които имат техника, капацитет и персонал.
В нашия случай означава „Мини Марица Изток“ в Стара Загора, а в Кюстендил и Перник – дружествата, които са в позиция да осъществяват такива дейности“, обясни Ненов.
Още реформи
Реформа, която България е предложила на Брюксел, е свързана и с декарбонизацията, като съществена промяна касае отпадането на конкретен ангажимент по линия на тавана на емисиите на въглероден диоксид.
Приетият общ таван на емисии около 11 млн. тона годишно ще бъде постиган чрез пазарни мерки, чрез действието на пазара на електрическа енергия и на пазара на квоти на въглеродни емисии, както на допълнителни реформи“, обясни зам.-министърът.
Една от реформите, които се предвиждат в предоговарянето на ПВУ и конкретно по глава REPower е повишаване на прозрачността във връзка с процедурите по присъединяване на нови ВЕИ, за да се осветли опашката и заявленията за присъединяване, което да позволи на инвеститорите да взимат своите решения.
ЕСО и БТГ излизат от БЕХ
Предложението „Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО) и „Булгартрансгаз“ да излязат от групата на БЕХ в ново държавно енергийно дружество е „приемлива“ за Европейската комисия.
Въпреки че България искаше тази реформа да отпадне, Комисията не се съгласи и миналата седмица стана ясна идеята двете компании да излязат от БЕХ в ново дружество. Засега се знаеше само, че тя е представена в Брюксел с промените, които България направи по Плана за възстановяване и устойчивост и предложенията по главата REPowerEU, но не и дали Комисията е съгласна.
Изваждането ЕСО и "Булгартрансгаз" от структурата на БЕХ беше задължително условие за страната ни, за да получи допълнително финансиране по ПВУ. Причината ЕК да иска тази мярка е, за да няма т.нар. "кросфинансиране" – чрез приходите на двата оператора да се финансират други дружествата под шапката на БЕХ, включително и въглищния сектор.
Предложението е за създаването на ново държавно дружество, което да поеме собствеността на двата оператора, така че те да продължат да изпълняват финкциите си като независими оператори“, каза още Ненов.
По думите му предстои да се приключи подготовката на предложението, по което се работи и има възможност до края на годината и с допълнителни преговори с ЕК да бъдат одобрени тези промени, а това ще позволи в оставащия кратък срок до август 2026 г. да бъдат осъществени инвестиции, които са важни за българската икономика.
По Енергийната стратегия още се работи
Ненов допълни, че работата по енергийната стратегия като продължава интензивно и е обвързана с разработването на актуализаицията на План за енергетика и климат.
Актуализацията му е практически приключена“, каза той и го описа като амбициозен, но постижим като цели.
След приемането му от Съвета по енергийни въпроси той ще бъде внесен в МС.
Това ще даде зелена светлина да се продължи работата по енеегийната стратегия, която да бъде синхронизирана с Плана.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.