Еврото се е стабилизирало
Златото се отдръпна от 2- и половина годишното дъно
Благодарение на разговорите за примирие в Украйна:
Еврото се стабилизира спрямо повечето основни валути в сряда благодарение на спекулациите за евентуално примирие в източна Украйна, които предложиха известно облекчение в еврозоната, която погълна тежестта на икономическото въздействие на конфликта.
Единната валута се оттласна от едногодишното дъно спрямо долара, след като президентът на Украйна, Петро Порошенко, заяви, че е постигнато споразумение с руския му колега Владимир Путин за “перманентно примирие” в региона Донбас в източна Украйна.
Първоначалният оптимизъм избледня, след като от Кремъл заявиха, че примирието не е договорено между Москва и Киев. Двете страни все още могат да достигнат до сделка по време на планираните преговори в Москва в петък.
Смесените послания причиниха известно объркване, но повечето инвеститори бяха облекчени от признаците за приближаване на двете страни към примирие.
Еврото последно се търгуваше на печалба от 0,7% за 1.3146 долара, възстановявайки се от едногодишното дъно на 1.3110, достигнато във вторник, но изгуби 0,16% спрямо йената до 137.90 йени, след като докосна 8- седмичен връх на 138.28.
Доларът отслабна спрямо руската рубла покрай разговорите за евентуалното примирие. Зелената валута изгуби 1,6% до 36.844 рубли, след като достигна рекорден връх на 37.515 рубли в понеделник.
Конфликтът в Украйна и свързаните с него санкции, наложени от западните държави върху Русия, взеха своя дан от еврозоната, която, според мнението на анализатори, се нуждае от допълнителни стимули от ЕЦБ.
Макар да е малко вероятно ЕЦБ да предприеме действия в четвъртък, заплахата от падащите цени, заедно с несигурността относно възстановяването от конфликтът между Русия и Украйна, вероятно ще принудят председателят Марио Драги да очертае перспективите за нови облекчения през следващите месеци.
Възстановяването на еврото доведе до спад на доларовия индекс от 0,14% до 82.879, което остава недалеч от 14- месечния връх на 83.058, достигнат по- рано. Доларът направи впечатляващ старт през септември, подкрепен от силните икономически данни за страната.
Бежовата книга на Фед за регионалните икономически дейности, публикувана в сряда, показа продължаващата експанзия на САЩ през последните седмици, но темпото на растежа не се ускори, подкрепяйки очакванията на търговците, че Фед ще остави недокоснати лихвените проценти поне до средата на 2015.
Междувременно йената бе подкрепена от очакванията, че ЯЦБ, която започна двудневно заседание, може да заяви, че икономиката се възстановява умерено.
Доларът изгуби 0,23% спрямо йената, достигайки 104.88 йени, но остана близо до 8- месечния връх на 105.31. Пробив над 105.45 йени би извел зелените пари до върхове, последно видяни през октомври 2008.
Златото се отдръпна от 2- и половина годишното дъно
Цените на златото нараснаха в сряда, след като продължаващото напрежение в Украйна и по- слабият долар принудиха инвеститорите да се възползват от ниските цени и да покрият късите си позиции, след като кюлчетата достигнаха 2- и половина годишно дъно.
Жълтият метал първоначално бе под напрежение, тъй като руският президент Владимир Путин очерта плановете за примирие в източна Украйна, но по- късно министър- председателят на Украйна отхвърли предложението на Русия като опит да се заблуди Запада в навечерието на срещата на върха на НАТО.
Но приглушената реакция на физическите купувачи, въпреки спадът от 1,7% във вторник, в комбинация със засиленото геополитическо напрежение, предполагат, че печалбите на златото може да са ограничени, заявиха анализатори.
Спот цените нараснаха с 0,3% до 1272.80 долара за тройунция, след като по- рано достигнаха най- ниската си стойност от 17 юни до сега на 1261.19 долара.
Американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 5.30 долара до 1270.30 долара за тройунция.
Печалбите на златото в сряда бяха ограничени от окуражителните икономически новини, сред които нарастващите поръчки на фабрични стоки в САЩ, силните продажби на автомобили както и последният доклад на Фед за бизнес активността, известен като Бежова книга.
Физическото търсене в Азия бе приглушено в сряда, въпреки спадът на цената през предишната сесия, заявиха търговци, което обикновено се очаква да изкуши чувствителните към цената купувачи.
На пазара на дребно, настроенията на частните инвеститори към метала през август са се влошили, въпреки нарастващото геополитическо напрежение, показа онлайн проучване на пазара на благородни метали.
Индексът на инвеститорите в злато, който измерва баланса на клиентите, увеличили притежанията си на злато и броя на тези, които са редуцирали експозицията си в метала, нарасна до 51.7 през август. Четене от 50 означава, че има равен брой нетни продавачи и купувачи.
Инвестиционният интерес към златото напоследък бе слаб. От SPDR Gold Trust, най- големия публично търгуван фонд, базиран на злато, в света, заявиха, че притежанията им са спаднали с 1.8 тона до 793.20 тона във вторник.
Сред останалите благородни метали паладият бе на загуба от 0,5% до 873.40 долара за тройунция. Напрежението между основния производител на метала, Русия, и Украйна помогна за това по- рано тази седмица цените да достигнат най- високото си ниво от 2002 до сега на 910 долара за тройунция.
Ръстът на продажбите на автомобили в САЩ през август подкрепи металите от групата на платината, като от индустрията продават с годишен темп, последно видян през 2006.
Среброто поскъпна с 0,2% до 19.14 долара за тройунция, а платината спечели 0,3% до 1406.20 долара за тройунция.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)