€35 млн. ще бъдат вложени в българо-турски проекти до 2027 г.
За последните десет дни са разплатени 500 хил. евро по програмите за сътрудничество с Турция, Северна Македония и Сърбия
Министерство на регионалното развитие и благоустройство разработва новата програма за трансгранично сътрудничество между България и Турция за периода 2021 – 2027 г. Около 34.4 млн. евро ще бъдат инвестирани в приоритети с висока добавена стойност, с устойчиви ползи във времето и мерки, които могат да се приложат максимално бързо, съобщават от ведомството.
Предвидена е подкрепа за малкия и среден бизнес за преход към нисковъглеродна и кръгова икономика, мерки за изграждане на капацитет за справяне с миграционните процеси и за териториално сближаване чрез изпълнение на интегрирана териториална стратегия за трансграничния регион.
Над 28 млн. евро са инвестирани до момента по проекти за опазване на околната среда и развитие на туризма в пограничния регион между България и Турция. Средствата са отпуснати по общо 101 проекти, които имат за цел да привличат повече туристи в околностите, но и да опазват културното, природното и историческото наследство на двете страни.
Със Сърбия и Северна Македония
За последните десет дни са разплатени близо 500 млн. евро към бенефициенти, които изпълняват проекти по европейските програми за трансгранично сътрудничество към МРРБ.
Към момента по програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП България – Република Северна Македония 2014-2020 г. са извършени плащания в размер на 14.7 млн. евро, което е 76% от общата ѝ стойност.
Регионите, обхванати от програмата, са област Кюстендил и област Благоевград на територията на България и Североизточен, Източен и Югоизточен планов регион в Македония. Проектите, по които страната ни сътрудничи със съседната държава, са свързани с развитието на туризма, еко детски градини, енергийна ефективност и други.
По програмата ИНТЕРРЕГ ИПП България – Сърбия 2014-2020 г. са извършени сплащания в размер на 23.7 евро, което е 70% от общата ѝ стойност.
В програмата от българска страна са включени областите Видин, Монтана, Враца, София област, Перник и Кюстендил, а откъм сръбска – областите Бор, Зайчар, Нишава, Топлица, Пирот, Ябланица и Пчиня.
Инвестиция в здравето и просперитета на младежта в Българо-Сръбския регион, превенция на демографския срив в трансграничния регион, подобряване на спортната инфраструктура като база за развитие на млади спортни таланти – това са само малка част от финансираните проекти между двете държави.