Да останат в енергетиката: „Електрохолд“ е готова да работи със заетите във въглищния сектор
Над 2/3 от анкетираните в програмата на МТСП и синдикатите за картографиране на уменията на заетите във въглищния сектор на България искат да останат в енергетиката. А този сектор има какво да им предложи, а конкретно „Електрохолд“ и „ЕРМ Запад“ са готови да се включат в преквалификацията на заетите във въглищните региони през програмите на компанията и да работят с тях.
Тази възможност беше представена от Евгения Накова, директор „Човешки ресурси“ в „Електрохолд България“, по време на международната конференция „Справедлив преход в Перник“, организирана от „Бранд Медия България“, издател на Economic.bg, като част от европейския проект „Кариерен преход на възможностите“.
Това са хора, които ние определено бихме могли да преквалифицираме благодарение на програмите, които има в нашата организация“, каза тя.
Възможности има
Подобни възможности за работа и професионално развитие дават шанс на работещите във въглищния сектор да останат в същия бранш, в същото населено място, където са семействата и социалната им среда.
Евгения Накова казва, че наистина има възможности и много програми, финансирани с европейски средства, "но трябва да подсилим усещането, че работещите във въглищния сектор могат да се възползват от тези програми и ще има къде да упражняват тези нови умения".
От 2017 г. „ЕРМ Запад“, най голямото електроразпределително дружество в България, изгради свой собствен Технически учебен център, който е лицензиран в Националната агенция по професионално образование и обучения. В него хора без квалификация могат да придобият такава в осем професии и дванадесет специалности, свързани с дейността.
По думите ѝ това би била чудесна възможност за хората от минната индустрия или хората, които са работили в топлоелектрическите централи, да повишат своята квалификация или да се преквалифицират.
Това са ценни специалисти за един ключов за икономиката ни сектор. Те имат основни знания, познават бранша и са много по-гъвкави и адаптивни, по-бързо биха придобили ключови умения, свързани с електроразпределението“.
Накова допълни, че хората от сектора приемат своята професия като призвание.
„Електрохолд“ инвестира в посока квалификация и преквалификация на своите служители и конкретно програмите освен за развитие на лидерски или меки умения, са насочени и към изграждане на технически умения и поддържане на високи стандарти на изпълняваните дейности.
Развиваме хората не само по вертикала, но и по хоризонтала. За най-изявените колеги ще финансираме магистърска и бакалавърска програми, за да бъдат подготвени предварително, когато се наложи да заемат нова роля и да поемат други задължения, свързани с работата."
Перник е важен
Компанията е заинтересована от зеления преход, който носи промяна и ще засегне много индустрии, места и хора, обясни Накова.
Ще продължим да реализираме възможности той (зеленият преход) да се случва по оптимален и успешен начин“.
Тя разказа за историческата важност на Перник като голям индустриален център през годините.
Днес обликът на града е изцяло променен и демографските данни показват, че младите предпочитат Перник, той също е харесван от бизнеса за инвестиции.
През 2017 г. компанията започва реализацията на първия си проект в Перник – за въвеждане на умни електромери, като са сменени 63 хил. електромера.
Дистанционното отчитане е свързано в голяма степен с дигиталната трансформация и е първа стъпка от въвеждането на "умни" мрежи и "умно" управление“.
Накова припомни и за мащабния зелен проект на „Електрохолд“ в града – ФЕЦ "Перник" с 32 MW инсталирана мощност.
Той комбинира в себе си освен производството на зелена енергия, но и батерии за съхранение на тази енергия, които биха осигурили консумацията на над 10 хил. домакинства.
Уникалното за този проект е, че беше изграден върху старо сметище на стоманодобивно предприятие в града“, каза още тя.
И допълни, че това е пример за зеления преход и трансформацията и възможностите, които има.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.