40 хил. китайски туристи идват в България догодина
Силен интерес от Турция и Близкия изток след старта на полетите между Варна и Истанбул
България ще бъде посетена от 40 хиляди китайски туристи през следващата година. Това заяви служебният зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев в ефира на БНТ.
Туроператорът, който ще организира пътуванията от най-многолюдната страна на планетата вече е подготвил нормативната част на процеса и в момента се работи с авиокомпанията, която трябва да осъществи полетите. Плановете са до пет години броят на китайските гости да достигне между 200 и 400 хил.
Ботев подчерта и ролята на откритата самолетна линия от Истанбул за Варна. Интересът към нея е много голям, което вероятно ще доведе до сгъстяване на интервала ѝ. Има и планове за превръщането на летището в подпомагащ хъб за Истанбул. Тя е допринесла за ръст на туристите от южната ни съседка с 61% от началото на година. Освен това, полетите се използват и от множество гости от Близкия изток, за които България е непозната дестинация. Високи са и очакванията за завършването на магистрала Марица догодина, след което българските зимни курорти ще станат още по-атрактивни за турските почитатели на белите спортове.
Заместник-министърът с ресор туризъм опроверга твърденията за слаба туристическа година. Той посочи, че въпреки неблагоприятната метеорологична обстановка през лятото, на този етап секторът бележи ръст от 6,7%. Само до края на месец юни туризмът е спомогнал за привличането на 1,074 млрд. лв. в страната.
Отлив има само при де страни, които имат съществен дял в посещенията в България, една от които е Украйна. Неблагоприятно влияние имат колебанията в курсовете на руската рубла и украинската гривна, които затрудняват дългосрочните записвания и работата с туроператорите. Ботев изтъкна, че въпреки спада с 30% на руските туристи в чужбина, българският пазар бележи ръст от 1,7% при тях.
Според него твърденията, че браншът зависи прекалено много от руските гости не почиват на официалните данни. Делът на гостите от ЕС надминава 50% - 2,4 млн. от общо малко над 4 млн. до този момент.