45% от хотелите ще работят в новия локдаун
Над 23% от местата за настаняване обаче съобщават, че няма да могат да покрият разходите си без странична помощ, по данни на НСИ
Местата за настаняване ще продължат да посрещат гости въпреки обявения национален локдаун и все още неясните бъдещи правителствени мерки за овладяване на пандемията. В краткосрочен план (за месец напред) 44.9% от хотелите ще продължат да работят, въпреки че ресторантите в тях, СПА услугите и баровете не могат да се използват.
39.7% смятат да продължат с настоящата си дейност, но с намален обем. 11.9% предвиждат временно да преустановят дейността си, а 2.3% прогнозират да я прекратят, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
Данните на НСИ са базирани на анкета, която е попълнена от 1987 категоризирани хотела, къмпинги и други места за краткосрочно настаняване (вилни и туристически селища, хостели, къщи за гости, бунгала, почивни домове, хижи, частни квартири и апартаменти) с над 10 легла, които са функционирали през февруари 2021 година и се очертали бъдещите си намерения за работа.
Според проучването през следващия един месец 50.4% от мениджърите прогнозират, че ще могат да обслужат „До 50%“ от разходите за дейността си със собствени средства, 25.2% - ще успеят „До 100%“, а 23.6% от анкетираните посочват, че няма да могат да се справят сами.
Графика: НСИ
Междувременно миналата седмица от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) поискаха от държавата да закупи част от бизнеса им, за да се справят с кризата. Преди това пък поискаха нов стимул от държавата, който да бъде предназначен само за тях.
Безспорно браншът е сред най-засегнатите от наложените правителствени ограничения. Отново по данни на НСИ броят нa лицaтa, избpaли дa пpeнoщyвaт в xoтeли и дpyги oбeĸти зa oтдиx в България, нaмaлявa c 50.3% пpeз янyapи 2021 г. в cpaвнeниe cъc cъщия пepиoд на минaлaтa гoдинa, дocтигaйĸи 218.7 xиляди. Освен това е регистриран и сpив oт 80% пpи чуждестранните посетители.
Настоящите данни на НСИ показват още, че през февруари 51.6% от анкетираните са предложили на своите клиенти алтернативен период за използване на направените от тях резервации, след като те са поискали анулиране, заради притеснения свързани с COVID-19. Междувременно 61.4% имат намерение да намалят цената на пакетните си услуги, за да задържат посетителите, а 44.6% да намалят цената за нощувка.
Служителите от местата за настаняване са сред основната група, която допринася за високите стойности на безработица у нас, по данни на НСИ. Именно заради това част от ръководителите (20.5%) са предприели като мярка за своите служители „неплатен отпуск“, за да не ги изпращат на борсата. 13.5% пък ги пускат „платен отпуск“, а 10.9% предприемат „освобождаване/съкращаване“.
От „преминаване на непълно работно време“ са се възползвали 10.5% от мениджърите, 5.7% са предприели мярката „намаляване на възнагражденията на персонала“, а 4.1% - „дистанционна форма на работа“. Същевременно 31.6% от местата за настаняване са се възползвали от правителствените мерки за подпомагане на работодателите, показват данните от НСИ.
Графика: НСИ