70 години Минстрой
В големия бизнес седем десетилетия са стабилна основа за развитие, умело надграждане и навлизане в нови ниши
През тази година “Минстрой холдинг” става на 70. Това е не просто представител на големия бизнес в страната, а е един от най-успешните примери за съживяването на бизнес след неговата приватизация и превръщането му във важен за индустрията фактор. Каква е формулата? Трябва да правиш нещо, което знаеш, можеш, искаш да го направиш и имаш средствата, уверява собственикът на холдинга проф. дтн Николай Вълканов.
Този колос в българската индустрия познава и добри, и лоши времена, но най-важното е, че в последните 20 години с премерена крачка уверено върви напред в своето развитие. За тези две десетилетия, вече в частни ръце, групата е направила инвестиции от 920 млн. лв. От тях 400 млн. лв. са за „Горубсо – Златоград”, „Горубсо Мадан” и два рудника в Македония. Около 300 млн. лв. са насочени в недвижимости, други 150 млн. лв. са вложенията в зелени мощности - 5 фотоволтаични парка и 6 ВЕЦ-а.
Възход
Изминалите 70 години през погледа на проф. Николай Вълканов изглеждат така: Преди 1989 г. компанията е силна, голяма, мощна - почти държава в държавата, тя оцеля през 90-те години във времето на фалити и разграждане на индустрията, а след 2000 г. се разви чрез подходящите хора с визия, чрез нови технологии и машини, чрез разкриването на нови хоризонти. Минната индустрия, част от която е “Минстрой”, бележи възход и произвежда продукция за близо 6 млрд. лв. на година. Холдингът расте с бурни темпове и средната заплата в него е към 2000 лв.
Път
Началото на „Минстрой“ е поставено през 1952 г., когато тогавашното правителство започва да гради минералносуровинната база на България. Сред значимите въгледобивни рудници, които компанията изгражда, са комплексите „Бобов дол”, „Перник”, „Балканбас”, „Марица-Изток”. За рудодобива това са рудниците в родопския минен регион, „Бургаски медни мини”, „Челопеч”, „Панагюрски медни мини”. Находищата „Каолиново”, „Кошава”, „Ветово” също са били неин ангажимент. Десетки са примерите, с които компанията е оставила ярък отпечатък в икономиката. Тя постоянно разширява своя периметър на действие и сред обектите, които е изградила, се нареждат тунелите “Витиня” на магистрала “Хемус” и “Траянови врата” на “Тракия”, а също първият лъч на метрото, нефтопроводът от Бургас до София и още много други…
Трудни години
Най-тежкият период е не времето на усилен градеж, а през 90-те години, когато няма държавни поръчки, рудниците спират, предприятия затварят. Тогава генералният директор на държавната „Минстрой” Николай Вълканов търси възможности за работа на предприятието - строи жилища и хотели у нас, но и в чужбина - Сърбия, Македония, Нигерия отварят врати за професионализма. Приватизацията на „Минстрой” става през 1999 г. и открива нов път за развитие – към придобиване на рудници, разработването им и добив на метали. През 2002 г. холдингът купува „Горубсо - Златоград”. Десет години по-късно негова собственост става и „Горубсо - Мадан”, броени дни преди концесията на рудника да бъде отнета. Висят редица дългове, неплатени заплати и осигуровки на работниците - всичко това възлиза на 44 млн. лв., които новият собственик „Минстрой“ покрива. В „Горубсо - Мадан” се инвестира в най-добра техника и иновативни технологии за рудодобив и обогатяване. Купува се оборудване с висока енергийна ефективност и с по-добра производителност – челни товарачи, пробивни карети, минни камиони. Следва подмяна на трошачния корпус в Рудоземската обогатителна фабрика, купува се още една мелница за смилане на рудата, внедрява се патентован нов модел в обогатяването и флотацията на рудата. Това води до снижаване на вредните примеси от силициев диоксид в цинковия концентрат, а оттам и до подобряване на качеството му и извличане на полезния компонент.
Зад граница
През 2016 г. холдингът придобива два рудника в Северна Македония – „Злетово” и „Тораница”. Днес в тези мини работят 1500 души, компанията е най-големият инвеститор и данъкоплатец в Северна Македония, а работниците са с най-високите заплати в държавата. През годините проф. Николай Вълканов доказва, че няма начин да няма начин и там, където е текло, пак може да тече благоденствие. Но се иска да си всеотдаен специалист в това, което правиш, да използваш най-подходящи технологии, постоянно да инвестираш и да реинвестираш печалбите.
Зелена енергия
Голямата гордост на проф. Вълканов е язовир “Цанков камък” и водната централа към него. Построени са със заем от три австрийски банки, договорен от Симеон Сакскобургготски с нулева лихва за 5 години. „Проектът е уникален, той изглеждаше скъп, но при днешните цени е супер ефективен“, уверява Вълканов. Във всичките си проекти той е воден от философията да не се гонят бързи печалби. В енергетиката инвестициите се възвръщат за 15 г., в хотелиерството за 15-20 г. След фотоволтаиците и ВЕЦ-овете, които „Минстрой” е построил и придобил, сега се насочва към друга съвсем нова област за България - производство на електроенергия от геотермални източници. Това е неизползван за подобна цел ресурс, който разкрива нови перспективи.
Празничен „Диалог”
Диалог - е думата, която най-често бе произнасяна на 70-годишния юбилей на “Минстрой холдинг”. Малко компании могат да съберат на едно място президент, вицепрезидент, двама вицепремиери, министри, ръководителите на работодателските организации и на двата синдиката, представители на бизнеса и на държавната администрация, гости от най-висок ранг. „Сила, характер и най-важното - сплотеност. Визионерство, което води в бъдещето с иновации и модернизация“ – така президентът Румен Радев открои някои от причините “Минстрой” да премине теста на времето през политическите превратности и икономическите сътресения. И добави: „Вие сте един от стожерите на диалога в управлението на страната, диалог без предубеждения, стъпил на истината, без никакви идеологии, но с една-единствена цел - успеха на България“. В новата бизнес сграда на „Минстрой” - NV Tower, която спечели приза „Сграда на годината”, компанията и нейният собственик проф. Николай Вълканов, придружаван от съпругата си Румяна Вълканов, посрещнаха своите гости и приятели, както и представителите на властта.