9-ият канцлер на Германия: Трудни времена чакат наследника на Меркел
Новият лидер на най-голямата икономика в Европа ще положи клетва в сряда, за да се изправи пред политически и здравни предизвикателства
Олаф Шолц ще положи клетва като деветия канцлер на Германия в сряда, ознаменувайки края на 16-годишния мандат на Ангела Меркел. Той наследява поста ѝ в момент на влошаваща се пандемична криза и редица геополитически предизвикателства, сред които напрежението около Украйна, посочва Bloomberg.
63-годишният социалдемократ, вицеканцлер на Меркел през последните четири години, е символ на обновление на върха – но не прекалено голямо. Гласоподавателите, които му донесоха победата на изборите на 26 септември, видяха много от това, което им хареса в Меркел – стабилна ръка и компетентност, както и харизматично лидерство.
Той ще поеме властта, след като под ръководството на Меркел Германия се утвърди като върховен посредник на властта в Европейския съюз и централен играч. Шолц ще трябва да се научи как да води страната напред на фона на заплахите за източната граница на Европа и възхода на Китай като суперсила.
Той също така ще трябва да се справи с нарастващия натиск от страна на САЩ относно газопровода „Северен поток 2“, свързващ Русия със северното крайбрежие на Германия. Вече стана ясно, че Вашингтон е уговорил Берлин да спре почти завършения проект, ако руският президент Владимир Путин нахлуе в Украйна.
„Очевидно Русия има възможност да изнудва Германия и Европа. Моето предчувствие в момента е, че този тръбопровод няма да стартира, че ще бъде блокиран за постоянно“, коментира Марсел Фрацшер, президент на германския институт за икономически изследвания DIW, в интервю за Bloomberg Television в сряда.
Шолц вече демонстрира вътрешна политическа сила, успявайки ловко да състави правителство заедно с две други партии с рязко разминаващи се политики. Тристранната коалиция, която ще държи 416 от 736-те места в Бундестага, бе изградена по-бързо и безпроблемно, отколкото политическите наблюдатели в Берлин очакваха.
Коалиционното споразумение от 177 страници носи отпечатъците на всяка партия. Социалдемократите осигуриха увеличение на минималната заплата до 12 евро на час и пенсионни гаранции; Зелените промениха датата за края на въглищата през 2030 г.; а Свободната демократическа партия пък спечели с обещание да не повишава данъците и да запази конституционните ограничения на дълга.
Но политическите битки се разгарят
Зелените обещаха да тласнат Германия на преден план в битката срещу изменението на климата. Те планират милиарди инвестиции за разширяване на възобновяемите ресурси по пътя към въглероден неутралитет до 2045 г. На другия край е Свободната демократическа партия, която увери избирателите си, че ще държи държавните разходи и дълга под контрол.
Председателят на СДП Кристиан Линднер, който ще бъде финансов министър на Шолц, вече отправи предупреждение във вторник, заявявайки, че правителството наблюдава инфлацията много внимателно и ще я вземе предвид при вземането на фискални решения.
Робърт Хабек, новият вицеканцлер на Зелените, който наблюдава политиката в областта на климата, заяви от своя страна, че неговата партия ще се придържа към амбициозните обещания, осигурени в споразумението.
На първо място остава пандемията
През последните седмици се наблюдава безпрецедентен ръст на новите случаи в Германия, която изостава от западноевропейските държави по отношение на степента на ваксинация.
Шолц призова за всеобщи национални усилия, така че до края на годината да бъдат приложение 30 млн. дози. Идеята е по този начин да се предотврати натоварването на болници от пациенти с COVID. Той също така подкрепи въвеждането на задължителна ваксинация. Новата мярка се очаква да бъде гласувана в долната камара на парламента преди края на годината.
Политическият път
Някога активист и адвокат на СДП, Шолц стана твърд защитник на преустройството на пазара на труда при Герхард Шрьодер. Впоследствие преодоля неуспехите и стана министър на труда и социалната политика в първата „голяма“ коалиция на Меркел със социал-демократите.
Последва връщане в родния му град Хамбург, където спечели местните избори и управлява местната власт от 2011 до 2018 г.
Сега той е в Потсдам, откъдето тази година спечели директно място в Бундестага. Съпругата му Брита Ернст пък е министър на образованието в източната провинция Бранденбург.
Шолц, когото мнозина в Германия бяха отписали още през лятото, извоюва изненадваща победа по време на вота през септември. Неговите преки опоненти, председателят на ХДС Армин Лашет и един от лидерите на Зелените Аналена Бербок, се спънаха в опитите си да спечелят избирателите.
Новата управляваща коалиция ще има първия кабинет на Германия, наполовина съставен от жени (с изключение на самия канцлер).
Бербок ще бъде първата жена външен министър, докато Кристин Ламбрехт от СДП ще е министър на отбраната. Нанси Файзер, лидер на СДП от западната провинция Хесен, ще поеме вътрешното министерство.
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард каза, че е сигурна, че Шолц и неговото правителство „ще продължат да работят усилено за напредъка на европейската интеграция“.
Винаги съм се възхищавала как Ангела Меркел водеше Германия през много кризи. Сигурна съм, че Олаф Шолц ще работи също толкова спокойно, задълбочено и съсредоточено върху важните задачи, които той и неговото правителство имат пред себе си“, каза Лагард в сряда, цитирана от вестник Handelsblatt.